Trwa ładowanie...
d2yxc6h

Połowa Wielkiej Rafy Koralowej już wymarła. Może nigdy się nie odrodzić

Ponad połowa korali w Wielkiej Rafie Koralowej u wybrzeży Australii wymarła od 1995 roku, pokazuje najnowsze badanie. Najszybciej korale wymierały w latach 2016-2017.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koralowce umierają przez rosnącą temperaturę wody
Koralowce umierają przez rosnącą temperaturę wody (Getty Images)
d2yxc6h

Wielka Rafa Koralowa Australii obejmuje 348 700 kilometrów kwadratowych powierzchni i jest największą na świecie. Niestety ten gigantyczny i unikalny ekosystem umiera na naszych oczach. Najnowsze badanie pokazało, że od 1995 roku już ponad połowa koralowców zginęła. Ma to bezpośrednio związek z rosnącą temperaturą oceanów spowodowaną katastrofą klimatyczną.

Gdy temperatura wody podnosi się nawet nieznacznie koralowce, które są żywymi organizmami, przechodzą proces zwany blaknięciem (ang. bleaching). W jego efekcie koralowce oraz inne organizmy tracą symbiotyczne glony, które tworzą unikalne warunki dla powstania i trwania morskiego życia. Zdaniem naukowców odwrócenie procesu blaknięcia koralowców jest możliwe, ale wymaga powrotu pierwotnych warunków i zajmuje dziesięciolecia.

d2yxc6h

Zobacz: Najgorętszy wrzesień w historii. Klimatolodzy ostrzegają przed falami upałów i suszami

Badacze zajmujący się Wielka Rafą Koralową przestudiowali dane z lat 1995-2017 (wtedy zakończył się okres największego blaknięcia koralowców w historii). W tym okresie umarło od 50 do 60 proc. głównie dużych koralowców, które zapewniają warunki do życia innych organizmów.

Blaknięcie koralowcówzwiązane jest z rosnącą średnią temperaturą atmosfery i oceanów. Ta podniosła się już o 1 stopień Celsjusza w porównaniu do okresu przedindustrialnego. Zdaniem ekspertów, jeśli wzrost dojdzie do 1,5 stopnia, to zginie 90 proc. koralowców na świecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2yxc6h

Podziel się opinią

Share
d2yxc6h
d2yxc6h
Więcej tematów