ONZ: Ponad 7 tys. ekstremalnych zdarzeń pogodowych zostało zarejestrowanych od 2000 roku

Huragan Sally w USA.
Huragan Sally w USA.
Źródło zdjęć: © YouTube

14.10.2020 21:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

ONZ stwierdziła, że ekstremalne zjawiska pogodowe drastycznie nasiliły się w ciągu ostatnich 20 lat, powodując śmierć ogromnej ilości osób i wielkie straty w gospodarce na całym świecie – informuje The Guardian. Dodatkowo prawdopodobnie zjawiska te będą powodować dalsze spustoszenie.

Jak stwierdzają eksperci, fale upałów i susze będą stanowić największe zagrożenie w następnej dekadzie, ponieważ temperatury będą nadal rosły z powodu emisji gazów cieplarnianych.

ONZ poinformowała, że Chiny (577) i Stany Zjednoczone (467) odnotowały największą liczbę klęsk związanych ze zdarzeniami pogodowymi w latach 2000-2019, duża ich ilość nawiedziła również Indie (321), Filipiny (304) i Indonezję (278). Osiem z dziesięciu najbardziej nękanych ekstremalnymi zjawiskami krajów znajduje się w Azji.

"Bardzo ponura przyszłość"

Na całym świecie odnotowano ponad 7 tys. tego rodzaju poważnych katastrof, które poskutkowały śmiercią 1,23 mln osób, wpłynęły na życie 4,2 mld osób i spowodowały straty gospodarcze w wysokości 2,97 mld dolarów w ciągu dwóch dekad.

Katastrofy te to susze, powodzie, trzęsienia ziemi, tsunami, pożary i ekstremalne wahania temperatury.

– Jeśli ten poziom wzrostu ekstremalnych zjawisk pogodowych utrzyma się w ciągu najbliższych 20 lat, przyszłość ludzkości będzie wyglądać bardzo ponuro – stwierdziła Debarati Guha-Sapir z centrum badań nad epidemiologią katastrof na Uniwersytecie w Louvain.

Według niej "fale upałów będą największym wyzwaniem w ciągu najbliższych 10 lat, szczególnie w krajach biednych".

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (51)
Zobacz także