Trwa ładowanie...
d2rrimr

Politechnika Gdańska buduje centrum informatyczne STOS za blisko 156 mln złotych

Politechnika Gdańska oficjalnie rozpoczęła budowę jednego z najnowocześniejszych centrów informatycznych w Europie. W Centrum Kompetencji STOS, znajdzie się m.in. jeden z najszybszych superkomputerów w Polsce. Koszt inwestycji to blisko 156 mln złotych.
Share
Politechnika Gdańska rozpoczęła budowę Centrum Kompetencji STOS
Politechnika Gdańska rozpoczęła budowę Centrum Kompetencji STOSŹródło: Politechnika Gdańska
d2rrimr

Politechnika Gdańska oficjalne zainaugurowała swój flagowy projekt, który jednocześnie jest jedną z największych inwestycji infrastrukturalnych prowadzonych obecnie w Trójmieście. Mowa o Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary Knowledge Services), które kosztem blisko 156 mln zł powstaje na terenie kampusu uczelni - przy ul. Traugutta, w sąsiedztwie budynku Zarządzania i Ekonomii PG - czytamy na stronie PG.

Za realizację inwestycji odpowiada wyłoniona w przetargu sopocka spółka NDI. Zbuduje ona inteligentny obiekt, który będzie wyposażony w najnowszej generacji infrastrukturę techniczną i sieciową, pozwalającą wykonywać skomplikowane symulacje, a także przetwarzać i archiwizować ogromne zbiory danych. Kluczowym elementem centrum będzie tzw. "bunkier", czyli serwerownia, która ma spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa danych. Zostanie ona wyposażona m.in. w superkomputer.

- CK STOS będzie nową siedzibą Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG i jednym z najbardziej innowacyjnych centrów informatycznych nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy. Jego budowa jest odpowiedzią na potrzeby rynku w zakresie usług badawczo-rozwojowych B+R, które wymagają obliczeń, transferu i przetwarzania oraz archiwizacji ogromnych zbiorów danych - wyjaśnił rektor uczelni prof. Krzysztof Wilde. - Będzie to możliwe dzięki superkomputerowi, który w przyszłości znajdzie się w centrum. Obrazowo mówiąc, to, co domowemu komputerowi PC zajęłoby kilka miesięcy, superkomputer w STOS-ie wykona raptem w kilka godzin - dodał.

d2rrimr

Zobacz: Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone [Wideo]

Zdaniem inicjatora i kierownika projektu prof. Henryka Krawczyka, inwestycja pozwoli nie tylko na szerszą współpracę uczelni z przemysłem i biznesem, ale także wzmocni pozycję Gdańska jako silnego ośrodka akademickiego.

- Centrum stworzy warunki do realizacji innowacyjnych projektów badawczych dla społeczności akademickiej na Pomorzu, a także wspomoże firmy i otoczenie społeczno-gospodarcze przy realizacji dużych przedsięwzięć biznesowych. Będzie również wykorzystywane w badaniach naukowych z zakresu m.in. fizyki, chemii, astronomii, biotechnologii czy medycyny, a także do badań wdrożeniowych służących komercjalizacji nauki.

d2rrimr

Czytaj także: Polscy i węgierscy żołnierze ćwiczą przed wylotem do Libanu

Politechnika Gdańska rozpoczęła budowę Centrum Kompetencji STOS Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska rozpoczęła budowę Centrum Kompetencji STOS Źródło: Politechnika Gdańska

Trwają prace nad budową CK STOS

Prace przygotowawcze pod budowę CK STOS rozpoczęły się pod koniec września. Umowa pomiędzy PG a spółką NDI obejmuje budowę głównego obiektu o powierzchni ok. 12 tys. m kw., a także zagospodarowanie terenu wokół niego wraz z wykonaniem wszelkich niezbędnych robót: ziemnych, konstrukcyjnych oraz wykończeniowych. Prace obejmują również wykonanie oraz wyposażenie pomieszczeń serwerowni - czytamy na stronie Politechniki Gdańskiej.

d2rrimr

- Podstawa budynku z serwerownią została schowana pod ziemią, a jej ceglana ściana wyłoni się fragmentarycznie od strony ulicy Traugutta – mówi architekt Zbigniew Reszka, prezes Arch-Deco. – Osadzono na niej dwie bryły pokryte blachą tytanowo-cynkową: pierwsza z nich będzie w kolorze antracytu, a druga w kolorze srebrnym - dodaje.

Politechnika Gdańska rozpoczęła Centrum Kompetencji STOS Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska rozpoczęła Centrum Kompetencji STOS Źródło: Politechnika Gdańska

Na parterze budynku, oprócz serwerowni, znajdować będą się również: hol, portiernia, showroom oraz pomieszczenia biurowe. Na pierwszym piętrze powstaną biura z salą konferencyjną oraz zapleczem socjalnym i pomieszczenia techniczne. Na drugim i trzecim poziomie pojawią się m.in. wentylatornia oraz urządzenia chłodnicze i część techniczna obsługująca serwerownie. Budynek będzie wyposażony również w dwie kondygnacje podziemne, przeznaczone na parkingi, oraz pomieszczenia techniczne i magazynowe.

Obiekt będzie wyposażony w system inteligentnego sterowania budynkiem oraz monitoringu środowiskowego. Pojawi się też system chłodzenia technologicznego wraz z instalacją odzysku ciepła.

d2rrimr

- Centrum powstanie w oparciu o założenia Green Computing, tak, by maksymalnie ograniczyć wpływ działań IT na środowisko, ale jednocześnie podnieść wydajność energetyczną sprzętu i laboratoriów - wyjaśnia Michał Sadowski, dyrektor projektu z firmy NDI.

Politechnika Gdańska rozpoczęła budowę Centrum Kompetencji STOS Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska rozpoczęła budowę Centrum Kompetencji STOS Źródło: Politechnika Gdańska

Budowa zakończy się w 2022 roku

Budowlańcy podkreślają, że inwestycja jest wymagająca m.in. ze względu na jej położenie. Centrum powstaje bowiem na zboczu Szubieniczej Góry w Gdańsku Wrzeszczu.

d2rrimr

- To duże wyzwanie również ze względu na skomplikowanie i złożoność projektu. Wykonaliśmy już fragment obudowy wykopu i niedługo zejdziemy na poziom płyty fundamentowej. Wykonujemy też prace palowe na skarpach. Po płycie fundamentowej będziemy kontynuować wykonanie zabezpieczenia wykopu w części powstającej serwerowni - mówi kierownik budowy Dominik Kardynał.

Politechnika Gdańska rozpoczęła budowę Centrum Kompetencji STOS Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska rozpoczęła budowę Centrum Kompetencji STOS Źródło: Politechnika Gdańska

W ramach inwestycji wypięknieje też okolica obiektu, powstanie tam m.in. nowy park. Na wzgórzu pojawią się nowe drzewa, krzewy, trawniki i łąka kwietna. Nie zabraknie ławek, stojaków rowerowych i koszy na śmieci, a przestrzeń relaksu zostanie uzupełniona o klimatyczną oprawę oświetleniową - czytamy na stronie uczelni.

Budowa zakończy się w I połowie 2022 r. Jej koszt to 155,7 mln zł, z czego 90,1 mln pokryła unijna dotacja w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inwestycję wsparły również dodatkowe środki od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zobacz także: Wirtualne Boże Narodzenie? Burmistrz Betlejem podjął decyzję

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2rrimr

Podziel się opinią

Share
d2rrimr
d2rrimr
Więcej tematów