Trwa ładowanie...
d1411xn

Polacy stworzyli supermateriał. Przyda się na polu bitwy

Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN opracowali efektywny i tani materiał zdolny oczyszczać powietrze z różnych toksycznych związków. Jego testy przeprowadzono na środkach bojowych, ale materiał można także używać w uniformach ochronnych w fabrykach, a nawet do oczyszczania wody i gleby.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żołnierz GROM-u.
Żołnierz GROM-u. (Wikimedia Commons)
d1411xn

Materiał opracowany przez naukowców ma nie tylko absorbować z powietrza toksyczne opary, ale także rozbijać je na mniej toksyczne związki. Wynalazek składa się z dwóch stosunkowo tanich i dostępnych substancji: dwutlenku tytanu i tlenku grafitu.

– Chcieliśmy, żeby nasz wynalazek był powszechnie dostępny, a do tego przyjazny środowisku – wyjaśnia przewodzący grupie naukowców prof. Juan Carlos Colmenares.

Czytaj też: Polski żołnierz przyszłości będzie miał do dyspozycji oddział robotów [Tydzień polskiej nauki w WP]

d1411xn

Współpraca dwóch substancji

Jak informuje Instytut Chemii Fizycznej PAN, w przypadku tej konstrukcji innowacją było użycie ultradźwięków. To one zmusiły dwa wcześniej wymienione składniki "do współpracy". Tlenek grafitu wyłapuje cząstki toksyn, a dwutlenek tytanu unieszkodliwia je.

– Dzięki falom ultradźwiękowym udało nam się uzyskać świetne rozproszenie cząstek, a warstwa tlenku grafitu szczelnie otula powierzchnię dwutlenku tytanu – wyjaśnia prof. Colmenare.

d1411xn

W pierwotnej koncepcji materiał miał być wykorzystywany jako dodatkowa warstwa w maskach przeciwgazowych dla żołnierzy. Można go także wkomponować w tekstylia, tworząc mundury chroniące przed gazowymi toksynami.

Materiał może jednak znaleźć też zastosowania bardziej "pokojowe". Można z jego użyciem np. uszyć kombinezony chroniące pracowników fabryk przed toksycznymi wyziewami. Istnieje również potencjał zastosowania tej technologii do oczyszczenia wody i gleby.

Czytaj też: Morawiecki zaprasza amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski. To wcale nie poprawi naszego bezpieczeństwa

d1411xn

Podziel się opinią

Share

d1411xn

d1411xn
Więcej tematów