Pogromca tyranozaurów. Zuul crurivastator był prawdziwym "żyjącym czołgiem"

Pogromca tyranozaurów. Zuul crurivastator był prawdziwym "żyjącym czołgiem"

Pogromca tyranozaurów. Zuul crurivastator był prawdziwym "żyjącym czołgiem"
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Arkadiusz Stando
18.12.2018 10:29

Filmy takie jak seria "Jurassic Park" często przekazują nam błędną wiedzę na temat świata dinozaurów. Chociażby Welociraptory w rzeczywistości sięgałyby dorosłemu człowiekowi do kolan, a nie powyżej głowy. To samo może dotyczyć mitycznej siły tyranozaura.

Około 70 milionów lat temu po Ziemi chodziły przeróżne stworzenia, takie jak chociażby tyrannosaurus rex. Był jednym z największych drapieżników stąpających po świecie, do dziś uznawanych za jedne z najniebezpieczniejszych bestii. Ale nie każdy wie, że miał też wielu wrogów naturalnych, z którymi walka nie była taka prosta.

Jednym z najtrudniejszych przeciwników tyranozaura mógł być zuul crurivastator, należący do ankylozaurów. Był ponad 20-metrowym "czołgiem". Jego ciało było opancerzone, naszpikowane kolcami i ważącym mniej więcej tyle, co dzisiejsze nosorożce. Nawet blisko 70 milionów lat po jego śmierci, jego skamielina mogłaby stanowić solidną broń.

Odkrycie zuula ogłoszono światu w 2017 roku. Jednak dopiero 15 grudnia, podczas wystawy w Nowym Jorku po raz pierwszy pokazano publicznie kości pogromcy tyranozaurów. Naukowcy są w posiadaniu całego szkieletu dinozaura jednak jest on uwięziony w skamieniałym piaskowcu. A więc dotychczas pokazano jedynie czaszkę zwierzęcia.

6-tonowy pancerny zuul crurivastator nie miał jednak powodów, by walczyć z tyranozaurem. Należący do ankylozaurów "chodzący czołg" był roślinożercą, a nie drapieżnikiem. Nie mniej jednak, w potencjalnym starciu z tyranozaurem miał znaczną przewagę. Był dosyć niski, jak na dinozaura. Dorosłemu człowiekowi sięgał mniej więcej do ramion, w dodatku był masywny i szybki. Pędzący zuul mógł z łatwością wytrącić tyranozaura z równowagi atakując jego odnóża w najczulszych punktach. Dodatkowo pancerna skorupa zadawała solidne rany przeciwnikom.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)