Pogoda na weekend. IMGW ostrzega przed zbliżającymi się burzami

Pogoda na weekend. IMGW ostrzega przed zbliżającymi się burzami

Pogoda na weekend. IMGW ostrzega przed zbliżającymi się burzami
Źródło zdjęć: © Windy.com
22.05.2020 08:11, aktualizacja: 22.05.2020 11:05

Piątek 22 maja zapowiada się pogodnie, ale IMGW ostrzega, że w weekend należy spodziewać się ochłodzenia i mogą wystąpić burze. Sprawdź aktualną prognozę pogody i zobacz, w których regionach obowiązuje alert.

Piątek 22 maja będzie dość pogodny, jedynie na zachodzie kraju zachmurzenie będzie wzrastać. Z kolei na wschodzie przejściowym chmurom będą towarzyszyć też słabe opady deszczu.

Temperatura maksymalna od 12°C na wschodzie i miejscami nad samym morzem do 20°C na zachodzie. Dzisiaj raczej bezwietrznie. Silne wichury wystąpią jedynie wysoko w górach.

Pogoda na weekend

Sobota i niedziela zapowiadają się z kolei pochmurnie, ale wystąpią lokalne przejaśnienia. IMGW ostrzega jednak przed burzami, które mogą przejść przez Polskę. Zaleca się śledzenie aktualnych komunikatów burzowych.

Temperatura stabilna: w sobotę od 13°C do 17°C, tylko na krańcach wschodnich od 17°C do 20°C, a nad samym morzem ok. 12°C. W niedzielę podobnie - od 13°C do 18°C, nad morzem ok. 12°C.

Ogólnie bezwietrznie, ale w czasie burz należy spodziewać się porywistych wichur, które mogą osiągnąć prędkość do 60 km/h. W poniedziałek pogoda powinna się ponownie poprawić.

Alert pogodowy 1. stopnia

W godzinach porannych zarówno w piątek 22 maja, jak i w kolejne dni weekendu należy spodziewać się lokalnych przymrozków. W piątek ostrzeżenie meteorologiczne obejmie woj. podlaskie oraz warmińsko-mazurskie. W sobotę najniższych temperatur należy spodziewać się na południu kraju.

Dodatkowo IMGW wydało komunikat ostrzegawczy na 23 i 24 maja dotyczący burz. Gwałtowne ulewy i wyładowania atmosferyczne pojawią się na północnym-zachodzie kraju i będą przemieszczać się w pobliże centrum.

Ocena warunków biometeorologicznych

- W dzień w Polsce dominować będą korzystne warunki biometeorologiczne kształtowane przez wyż - czytamy na stronie IMGW. - Stabilna pogoda (...) będzie przyczyniać się do poprawy nastroju i sprawności psychofizycznej u wielu osób.

Chociaż korzystne warunki biometeorologiczne będą stopniowo słabnąć to utrzymają się do końca dnia. IMGW poleca wykorzystać dobrą pogodę i zaplanować aktywność na świeżym powietrzu. Duże nasłonecznienie w godzinach około-południowych będzie sprzyjać wytwarzaniu witaminy D3 w skórze człowieka. Planując wyjście z domu pamiętajcie także o zaleceniach służb epidemiologicznych.

Więcej na temat koronawirusa i sytuacji w Polsce dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)