Trwa ładowanie...
dxyn3if

Tak koronawirus rozprzestrzenia się w restauracji. Zobacz wideo

Ponowne otwarcie restauracji w Polsce już w przyszłym tygodniu. Wiele osób jednak zastanawia się, czy jest to w pełni bezpieczne w związku ze wciąż trwającą epidemią COVID-19. Eksperyment przeprowadzony w Japonii powinien wyjaśnić wiele wątpliwości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fragment filmu z eksperymentu z wykorzystaniem światła ultrafioletowego
Fragment filmu z eksperymentu z wykorzystaniem światła ultrafioletowego (Twitter)
dxyn3if

Eksperyment przeprowadzony w Japonii przez NHK we współpracy ze specjalistami ds. zdrowia miał na celu pokazanie, jak łatwo bakterie i wirusy mogą rozprzestrzeniać się w restauracjach, gdy wejdzie do niej jedna zarażona osoba. W tym celu przeprowadzono symulację typowej sytuacji w restauracyjnym bufecie.

W tym celu na dłonie jednej osoby została nałożona niewielka ilość farby, którą widać jedynie w świetle ultrafioletowym. Przenoszenie się farby miało zobrazować, jak rozprzestrzeniają się wirusy i bakterie. Wyniki eksperymentu można zobaczyć na filmie, który bardzo szybko zyskuje popularność w sieci.

Film pokazuje 10 osób wchodzących do restauracji, z których jedna została "zainfekowana". Każdy uczestnik podchodzi i korzysta z bufetu w normalny sposób, nie stosując dodatkowych środków ostrożności.

dxyn3if

Na końcu możemy zobaczyć w świetle ultrafioletowym, w jaki sposób "wirusy" przeniosły się na jedzenie, naczynia, a nawet twarze niektórych uczestników eksperymentu.

- To wideo pokazało, że bardzo skutecznie koronawirus i inne patogeny rozprzestrzeniają się na różne powierzchnie i na ludzi - powiedział w rozmowie z CNN John Nicholls, profesor kliniczny patologii na Uniwersytecie w Hongkongu - i myślę, że naprawdę podkreśla potrzebę tego, co mówi się o higienie rąk, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się chorób.

Jednocześnie ekspert podkreśla, że sytuacja została stworzona na potrzeby filmu i może mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością. Pokazuje jedynie, że brak higieny rąk znacząco zwiększa szanse na rozprzestrzenianie się wirusów.

Zobacz też: Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk

Kiedy otwarcie restauracji?

Chociaż tego typu eksperyment był już przeprowadzany, to jest on ciekawy w kontekście ponownego otwarcia restauracji w Polsce. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi rządu restauracje mogą zacząć działać od 18 maja.

dxyn3if

Lokale przedtem muszą przystosować się do zwiększonych środków ostrożności. Rząd oraz Sanepid przygotował listę zaleceń dla klientów i właścicieli lokali gastronomicznych, do których należy m.in. zachowanie odpowiednich odległości, ograniczenie ilości osób w lokalu czy noszenie ochraniaczy na dłonie i usta.

Dodatkowo wyłączone powinny być wszystkie bary i przestrzenie samoobsługowe, a stoliki - dezynfekowane po każdym kliencie. Pełna lista zaleceń dostępna jest na stronie Gov.pl poświęconej koronawirusowi w Polsce.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

dxyn3if

Podziel się opinią

Share

dxyn3if

dxyn3if
Więcej tematów