Pogoda na 21 maja. IMGW wydaje alert dla połowy kraju

Pogoda na 21 maja. IMGW wydaje alert dla połowy kraju

Pogoda na 21 maja. IMGW wydaje alert dla połowy kraju
Źródło zdjęć: © IMGW
21.05.2020 08:08, aktualizacja: 22.05.2020 08:32

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi, które w godzinach porannych mogą utrudniać funkcjonowanie. W ciągu dnia wciąż możemy spodziewać się zachmurzenia, a temperatura będzie spadać aż do końca tygodnia.

Sprawdź również pogodę na weekend 22-24 maja. IMGW ostrzega przed burzami

Czwartek, 21 maja zapowiada się pochmurnie, a lokalnie mogą występować przelotne deszcze. IMGW uspokaja, że do końca tygodnia raczej nie zobaczymy burz, ale warto śledzić aktualne komunikaty burzowe dostępne online. Ciśnienie atmosferyczne będzie rosnąć nawet do 1025 hPa.

Instytut ostrzega jednak, że w godzinach porannych należy spodziewać się niebezpiecznych przymrozków. Uważać powinni przede wszystkim kierowcy, ale jeśli planujecie dłuższy pobyt na zewnątrz to pamiętajcie o odpowiednim dobraniu odzieży. Alert 1. stopnia obowiązuje dla całej Polki wschodniej.

Temperatura odczuwalna będzie znacznie niższa niż pokazywać będą termometry. Te z kolej w ciągu dnia pokażą od 10°C, 12°C na krańcach północnych i północno-wschodnich oraz w obszarach podgórskich Karpat; do ok. 15°C w centrum kraju i 18°C na zachodzie.

Wiatr słaby i umiarkowany w większości regionów, chociaż na wschodzie okresowo może wzmóc się do porywistego. IMGW podaje, w najbliższych dniach temperatury będą spadać, a pod koniec tygodnia możemy spodziewać się powrotu burz i niebezpiecznych wichur.

Korzystny wpływ pogody

"W Polsce zachodniej dominować będzie korzystny wpływ pogody na organizm", czytamy na stronie Instytutu. Na wschodzie, z powodu większego zachmurzenia i niższych temperatur może dojść do pogorszenia się biotopii pogody.

Obraz
© IMGW

- Kształtowana przez wyż sucha oraz odczuwalnie komfortowa i ciepła pogoda ze stabilnym ciśnieniem atmosferycznym i słabym wiatrem będzie korzystnie wpływać na nastrój i sprawność psychofizyczną - czytamy komunikat IMGW.

Planując aktywność na zewnątrz, należy jednak pamiętać o odczuwalnym zimnie, zwłaszcza w godzinach porannych i wieczorem. Przypominamy również o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa i środkach ochronnych w czasie pandemii koronawirusa. Więcej na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce dowiecie się zapisując się na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)