Pogoda na 14 maja. IMGW ostrzega przed ulewami. Sprawdź, gdzie jest burza online

Pogoda na 14 maja. IMGW ostrzega przed ulewami. Sprawdź, gdzie jest burza online

Pogoda na 14 maja. IMGW ostrzega przed ulewami. Sprawdź, gdzie jest burza online
Źródło zdjęć: © IMGW
14.05.2020 11:10, aktualizacja: 15.05.2020 08:57

Najbliższe dni zapowiadają się deszczowo, a w niektórych rejonach kraju mogą pojawić się burze. IMGW wydało ostrzeżenie 1. stopnia dla dużej części kraju i zachęca do śledzenia aktualnych komunikatów burzowych dostępnych na Facebooku.

Aktualizacja: Sprawdź pogodę na piątek 15 maja i najbliższy weekend

14 maja zapowiada się pochmurnie, a w dużej części kraju możemy spodziewać się opadów. Alert 1. stopnia w związku z silnymi ulewami obowiązuje dla pomorza oraz południowej części Polski. Najbardziej intensywnych opadów możemy spodziewać się na południowym wschodzie.

Temperatura niższa niż w ostatnich dniach. Termometry pokażą maksymalnie 15°C, a w górach od 7°C do 9°C. Wciąż utrzymywać się będą silne wiatry, których prędkość miejscami będzie dochodzić do 70 km/h.

Należy przygotować się również na chłodną noc, ponieważ temperatura w całej Polsce spadnie poniżej 0°C. Piątek znów przyniesie zachmurzenie i intensywne deszcze w całej Polsce. Aby być na bieżąco z komunikatami burzowymi, IMGW zachęca do śledzenia ich nowej strony na Facebooku.

- Nasz zespół specjalistów pracuje i informuje Was o burzach przez całą dobę w sezonie burzowym, czyli od maja do września - czytamy w komunikacie IMGW. - W swoich komunikatach wykorzystujemy między innymi dane pochodzące z 8 radarów meteorologicznych, 12 stacji lokalizujących wyładowania atmosferyczne oraz około 2000 naziemnych punktów pomiarowych, co nam pozwala na precyzyjne określić lokalizację oraz stopień zagrożenia burzą.

Biometeorologiczna ocena prognozy pogody

Intensywnym opadom deszczu oraz silnym wiatrom będą towarzyszyć niekorzystne warunki biometeorologiczne utrzymujące się od kilku dni. W nocy można spodziewać się problemów z zasypianiem, a sen będzie niespokojny.

IMGW ostrzega, że w ciągu dnia pogoda "będzie niekorzystnie wpływała na nastrój i sprawność psychofizyczną". Meteopaci przez większą część dnia mogą odczuwać wzmożone bóle, jednak na północy kraju warunki biometeorologiczne będą się poprawiać.

W piątek w przeważającej części kraju można spodziewać się korzystnego wpływu pogody na samopoczucie. Eksperci wspominają o słabnącym wietrze i zwiększonym dopływie promieniowania słonecznego, które pozytywnie wpłyną na nastrój i sprawność psychofizyczną.

- W strefie oddziaływania frontu, u meteoropatów mogą występować wzmożone dolegliwości bólowe, jednak wraz z jej odsuwaniem się na wschód, niekorzystne objawy będą słabnąć - czytamy na stronie IMGW.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)