Pogoda na 14 maja. IMGW ostrzega przed ulewami. Sprawdź, gdzie jest burza online

Pogoda na 14 maja. IMGW ostrzega przed ulewami. Sprawdź, gdzie jest burza online14.05.2020 11:10
Pogoda na 14 maja. IMGW ostrzega przed ulewami. Sprawdź, gdzie jest burza online
Źródło zdjęć: © IMGW

Najbliższe dni zapowiadają się deszczowo, a w niektórych rejonach kraju mogą pojawić się burze. IMGW wydało ostrzeżenie 1. stopnia dla dużej części kraju i zachęca do śledzenia aktualnych komunikatów burzowych dostępnych na Facebooku.

Aktualizacja: Sprawdź pogodę na piątek 15 maja i najbliższy weekend

14 maja zapowiada się pochmurnie, a w dużej części kraju możemy spodziewać się opadów. Alert 1. stopnia w związku z silnymi ulewami obowiązuje dla pomorza oraz południowej części Polski. Najbardziej intensywnych opadów możemy spodziewać się na południowym wschodzie.

Temperatura niższa niż w ostatnich dniach. Termometry pokażą maksymalnie 15°C, a w górach od 7°C do 9°C. Wciąż utrzymywać się będą silne wiatry, których prędkość miejscami będzie dochodzić do 70 km/h.

Należy przygotować się również na chłodną noc, ponieważ temperatura w całej Polsce spadnie poniżej 0°C. Piątek znów przyniesie zachmurzenie i intensywne deszcze w całej Polsce. Aby być na bieżąco z komunikatami burzowymi, IMGW zachęca do śledzenia ich nowej strony na Facebooku.

- Nasz zespół specjalistów pracuje i informuje Was o burzach przez całą dobę w sezonie burzowym, czyli od maja do września - czytamy w komunikacie IMGW. - W swoich komunikatach wykorzystujemy między innymi dane pochodzące z 8 radarów meteorologicznych, 12 stacji lokalizujących wyładowania atmosferyczne oraz około 2000 naziemnych punktów pomiarowych, co nam pozwala na precyzyjne określić lokalizację oraz stopień zagrożenia burzą.

Zobacz też: Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone

Biometeorologiczna ocena prognozy pogody

Intensywnym opadom deszczu oraz silnym wiatrom będą towarzyszyć niekorzystne warunki biometeorologiczne utrzymujące się od kilku dni. W nocy można spodziewać się problemów z zasypianiem, a sen będzie niespokojny.

IMGW ostrzega, że w ciągu dnia pogoda "będzie niekorzystnie wpływała na nastrój i sprawność psychofizyczną". Meteopaci przez większą część dnia mogą odczuwać wzmożone bóle, jednak na północy kraju warunki biometeorologiczne będą się poprawiać.

W piątek w przeważającej części kraju można spodziewać się korzystnego wpływu pogody na samopoczucie. Eksperci wspominają o słabnącym wietrze i zwiększonym dopływie promieniowania słonecznego, które pozytywnie wpłyną na nastrój i sprawność psychofizyczną.

- W strefie oddziaływania frontu, u meteoropatów mogą występować wzmożone dolegliwości bólowe, jednak wraz z jej odsuwaniem się na wschód, niekorzystne objawy będą słabnąć - czytamy na stronie IMGW.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)