Trwa ładowanie...
dxyn3if

Pogoda. IMGW przewiduje poprawę warunków. Sprawdź, co jeszcze przyniesie zimna Zośka

Przypadająca w tym roku w piątek 15 maja zimna Zośka przyniesie w wielu regionach Polski opady deszczu. To jeden z ostatnich chłodnych dni w najbliższym czasie. IMGW przewiduje poprawę warunków pogodowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 15.05.2020
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 15.05.2020 (IMGW)
dxyn3if

Piątek 15 maja zapowiada się chłodno i deszczowo. W przeważającej części kraju wystąpi duże zachmurzenie z okresowymi przejaśnieniami. W ciągu dnia należy spodziewać się ulewnych deszczy oraz lokalnych burz.

W związku z możliwością wystąpienia burz, zaleca się śledzenie aktualnych komunikatów pogodowych oraz radaru burz online. IMGW ostrzega również, że w górach możemy spodziewać się opadów śniegu.

dxyn3if

Termometry pokaż od 12°C do 16°C, nieco chłodniej miejscami będzie nad morzem i na Pogórzu Karpackim, około 11°C. Wiatr w przeważającej części kraju słaby i umiarkowany.

Jesteś graczem? Wypełnij naszą ankietę

Warunki biometeorologiczne będą się stopniowo poprawiać, chociaż na południu kraju wciąż mogą niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie. W przeważającej części kraju zwiększona ilość światła słonecznego powinna pozytywnie wpłynąć na nastrój i sprawność psychofizyczną.

Zobacz też: 5G w Polsce już działa. Wkrótce kolejni operatorzy uruchomią usługę

Zimna Zośka 2020

Zimna Zośka, jak co roku wypada 15 maja. Mimo jego sezonowości, wiele osób zastanawia się, skąd wzięła się ta nazwa i co oznacza. Zimna Zośka (inaczej zimni ogrodnicy) to zjawisko klimatyczne charakterystyczne dla środkowej Europy przypadające na połowę maja.

dxyn3if

Zgodnie z analizami przeprowadzanymi przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1881-1980 aż 95 razu zaobserwowano znaczne ochłodzenie między 1 a 25 maja, a 15 maja przekraczało ono często 10°C.

Badaczom udało się ustalić, że pomiędzy 10 a 17 maja następuje średni spadek temperatur aż o 35 proc. W następnych dniach pogoda się poprawia. Sama nazwa zjawiska nie jest przypadkowa - 15 maja to w Polsce dzień upamiętniający świętą Zofię.

Pogoda na weekend

Zgodnie z przewidywaniami po zimnej Zośce pogoda w Polsce będzie się nieco poprawiać. Temperatura w sobotę i niedzielę wzrośnie do 17°C. - 19°C. Aż do poniedziałku będą nam jednak towarzyszyć deszcze i duże zachmurzenie.

Z zachodu będzie wiał słaby i umiarkowany wiatr. Nie przewiduje się również wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Co więcej poprawi się biotopia pogody, co pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie i jakość odpoczynku.

dxyn3if

Podziel się opinią

Share

dxyn3if

dxyn3if
Więcej tematów