Pogoda. IMGW wydaje ostrzeżenie dla dużej części Polski

Pogoda. IMGW wydaje ostrzeżenie dla dużej części Polski

Pogoda. IMGW wydaje ostrzeżenie dla dużej części Polski
Źródło zdjęć: © Windy
13.05.2020 08:25, aktualizacja: 13.05.2020 10:49

Pogoda 13 maja nie przyniesie znacznych zmian. W całym kraju wciąż będzie pochmurnie, a w dużej części należy spodziewać się opadów deszczu. Silne wiatry i poranne przymrozki mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Środa 13 maja zapowiada się pochmurnie dla większości kraju. Rano możemy spodziewać się również przymrozków w znacznej części kraju. Alert 1. stopnia został wydany również w związku z silnymi opadami deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Najbardziej niebezpiecznej sytuacji pogodowej można spodziewać się na północy i w rejonach górskich, o czym poinformowało IMGW.

Alert 1. stopnia w związku z silnymi wichurami oraz opadami deszczu obowiązuje dla województw:

  • zachodniopomorskiego,
  • pomorskiego,
  • warmińsko-mazurskiego,
  • podlaskiego,
  • mazowieckiego,
  • podkarpackiego,
  • małopolskiego.

Temperatura maksymalna sięgnie od 9°C nad morzem i krańcach północno-wschodnich, około 13°C w centrum, do 16°C na południu kraju. Wiatr umiarkowany w większości regionów Polski, jednak na wybrzeżu i wschodzie może osiągnąć od 65 km/h do 80 km/h.

IMGW ostrzega, że niebezpieczne warunki pogodowe utrzymają się najprawdopodobniej przez najbliższe dni. W nocy możemy spodziewać się również większych opadów deszczu, które będą nam towarzyszyć do końca tygodnia.

Wraz z nimi możemy spodziewać się niekorzystnych warunków biometeorologicznych. Jednak w ciągu dnia będą one poprawiać się do obojętnych. Tylko na południu niekorzystne warunki utrzymają się w najbliższych dniach.

- Subiektywne odczucie termiczne kształtować się będzie rano w zakresie od bardzo zimno do chłodno, a w południe i wieczór od bardzo zimno do komfortowo. Porywisty wiatr na wybrzeżu i w Polsce północno-wschodniej przyczyniać się będzie do obniżenia wartości temperatury odczuwalnej, zwłaszcza w pierwszej połowie dnia - informuje IMGW.

W związku z silnym wiatrem oraz opadami, które będą nam towarzyszyć w najbliższym czasie, wiele osób może odczuwać niepokój oraz mieć problemy z zasypianiem. Pogoda negatywnie wpłynie przede wszystkim na osoby ze skłonnością do meteopatii. W ciągu dnia wpływ pogody na samopoczucie będzie się stopniowo zmniejszał.

Jeżeli planujecie dłuższy pobyt na zewnątrz, to warto zabezpieczyć się przed silnymi wiatrami oraz możliwymi opadami. Aktywność fizyczna będzie działać hartująco na organizm człowieka. Przypominamy również o zachowaniu zasad bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa w kraju.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)