Podstępne foki w głębinach dna morskiego. Naukowcy odkryli ich nietypowe zachowanie

Naukowcy natknęli się na grupę słoni morskich
Naukowcy natknęli się na grupę słoni morskich
Źródło zdjęć: © YouTube | IFLScience

06.09.2024 10:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podstępne foki z głębin morskich zadziwiają naukowców swoim niecodziennym zachowaniem. Nowe badania odkryły, że foki potrafią wykorzystywać dźwięki sonarowe do lokalizowania pożywienia, co jest zupełnie nowym zjawiskiem w świecie zwierząt głębinowych. Co jeszcze zaskakuje w ich zachowaniu?

W głębinach morskich kryją się tajemnice, których nawet najbardziej zaawansowana technologia nie była w stanie dotąd odkryć. Jedną z takich zagadek są podstępne foki, które niedawno stały się bohaterkami fascynujących badań naukowych u wybrzeży Kanady. Okazało się, że te sprytne zwierzęta nauczyły się wykorzystywać dźwięki sonarowe, kojarząc je z obecnością pożywienia. Jakie jeszcze sekrety skrywają głębiny, a co najważniejsze – jak foki potrafią tak precyzyjnie reagować na technologię wykorzystywaną przez człowieka?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kto zapłaci akcyzę za elektryki? Adam Sikorski w Biznes Klasie.

Ciekawe odkrycie w głębinach dna morskiego

Niedawno naukowcy dokonali fascynującego odkrycia w wodach Barkley Canyon u wybrzeży południowej wyspy Vancouver. W trakcie badań nad reakcjami ryb głębinowych i bezkręgowców na różne bodźce, badacze zaobserwowali nietypowe zachowanie podstępnych fok. Każdy raz, gdy urządzenie badawcze emitowało sygnał sonarowy, foki natychmiast zanurzały się głęboko, jakby dźwięk działał na nie jak dzwonek przywołujący na posiłek. Zachowanie to zostało zauważone na głębokości 645 metrów, gdzie urządzenie monitorowało życie morskie.

Badacze podejrzewają, że te podstępne foki nauczyły się kojarzyć dźwięk sonarowy z obecnością jedzenia, co nazwali efektem "dzwonka na obiad". Gdy urządzenie wysyłało impulsy, foki natychmiast ruszały w stronę ofiary, zwłaszcza do ryb takich jak czarniak, które zostały spłoszone przez światło kamery.

Wnioski z badań

Badania przeprowadzone w Barkley Canyon dostarczyły nowych informacji na temat zachowań podstępnych fok. Wnioski sugerują, że foki te nie tylko potrafią wykorzystać sonar jako wskazówkę do znalezienia pożywienia, ale także są w stanie reagować na zmiany w środowisku wywołane działaniem człowieka. Efekt "dzwonka na obiad" to rzadko spotykane zjawisko, które pokazuje, jak zwierzęta mogą adaptować się do technologii stosowanych w badaniach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Northern elephant seals "The Beach Boys" use sonar equipment as a dinner bell

Dodatkowo, naukowcy zaobserwowali, że foki te spędzały czas na dnie morskim, odpoczywając w formie krótkich "drzemek energetycznych", trwających nawet do 8 minut. To odkrycie daje wgląd w życie fok głębinowych, które dotychczas było słabo zrozumiane. Odkrycie nowych form zachowania, takich jak podstępne strategie polowania i odpoczynku, otwiera nowe perspektywy na dalsze badania nad tymi fascynującymi stworzeniami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także