Podróż w czasie jest możliwa. Fizycy twierdzą, że znaleźli rozwiązanie

Od lat naukowcy głowią się nad paradoksami, które wiążą się z potencjalnymi podróżami w czasie. Według ostatnich badań fizyków z australijskiego Uniwersytetu Queensland, taki proces jest możliwy w oparciu o aktualnie znane nam prawa fizyki, ale przeszłość nie może mieć wpływu na przyszłość.

Podróż w czasie jest możliwa. Fizycy twierdzą, że znaleźli rozwiązanie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Arkadiusz Stando

01.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:03

Potencjalna możliwość podróży w czasie od lat budzi wiele spekulacji na temat ich potencjalnego wpływu na przyszłość. Filmy, seriale czy powieści sci-fi ukierowały w ludzkich umysłach tok myślenia sugerujący, że nawet niewielki wpływ na rzeczywistość sprzed 50 lat, może doprowadzić do ogromnych zmian w teraźniejszości. Wielu naukowców wierzy, że tak jest.

Najlepszym przykładem jest paradoks dziadka, według którego, podróżnik w czasie cofa się wstecz, aby zabić własnego dziadka, nim jego ojciec pojawił się na świecie. Jednakże owa postać już się narodziła, co oznacza, że jego próby muszą zakończyć się niepowodzeniem. Jednym z rozwiązań tej hipotetycznej sytuacji jest przedostanie się do alternatywnej linii wszechświata.

Oznacza to, że podróżnik znajduje się w alternatywnej rzeczywistości i zamordowanie dziadka będzie miało wpływ na dalszy rozwój historii tylko i wyłącznie w niej. Nie będzie miała wpływu na podróżnika. Według drugiego założenia, podczas podróży w czasie wstecz nie można dokonać niczego, co mogłoby ją uniemożliwić, gdyż nie zrobiło się tego w przeszłości.

Dwaj naukowcy sądzą, że podróże w czasie nie mogą powodować takich paradoksów

Student fizyki Germain Tobar oraz dr Fabio Costa z Uniwersytetu w Queensland na podstawie matematycznego modelowania stwierdzili, że podróże w przeszłość nie mogą zmienić przyszłości. Aby szerzej wytłumaczyć swój sposób myślenia, podali kilka prostych przykładów. Wyniki ich analizy można znaleźć na stronie uniwersytetu.

"Powiedzmy, że podróżowałeś w czasie, próbując powstrzymać pacjenta zero przed zachorowaniem na Covid-19, zanim został wystawiony na działanie wirusa. Jeśli jednak powstrzymasz tę osobę przed zarażeniem - wyeliminowałoby to motywację do podróży w czasie i powstrzymania pandemii" - mówi dr Costa.

"W przykładzie pacjenta zero COVID-19, możesz spróbować powstrzymać go przed zarażeniem, ale robiąc to, złapiesz wirusa i staniesz się pacjentem zero, albo zrobi to ktoś inny" - mówi Germain Tobar. Możesz zmienić historię, ale tylko w taki sposób, że nadal istniejesz i miałbyś mieć motywację aby odbyć taką podróż, a więc nie spowodujesz żadnego paradoksu.

Jak twierdzą dwaj fizycy, na podstawie matematycznych obliczeń byli w stanie wywnioskować, że według logiki, zmiany w przeszłości nie mogą mieć wpływu na przyszłość, ponieważ inaczej podróż nie musiałaby się odbywać. Tak więc, gdybyśmy wiedzieli, jak tego dokonać, moglibyśmy bez trudu zobaczyć świat sprzed kilku tysięcy lat.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (191)