Pociąg się spóźnia i nie wiesz gdzie jest? Dzięki tej mapie to sprawdzisz

Pociąg się spóźnia i nie wiesz gdzie jest? Dzięki tej mapie to sprawdzisz

Pociąg się spóźnia i nie wiesz gdzie jest? Dzięki tej mapie to sprawdzisz
Źródło zdjęć: © PAP
Adam Bednarek
14.11.2016 10:40, aktualizacja: 14.11.2016 11:47

PKP umożliwiło całkiem wygodne śledzenie pociągów. Dzięki mapie można zobaczyć, gdzie aktualnie może znajdować się skład, na który czekasz.

Mapa znajduje się na stronie portalpasazera.pl. Najpierw należy wybrać województwo, które nas interesuje - trochę szkoda, że mapa nie obejmuje całego kraju, tylko skupia się na fragmencie, bo dla miłośników kolei frajdą byłoby śledzenie pociągów jeżdżących po Polsce. Gdy już wybierzemy odpowiedni region, możemy nie tylko sprawdzić położenie wyświetlonych pojazdów, ale też ich dokładną trasę. Mapa pokazuje również, o jakiej godzinie pociąg wyjechał z danej stacji i z jakim opóźnieniem.

Obraz
© portalpasazera.pl/WP

Niestety, jak zauważyli wykopowicze, mapa ma swoje wady - tylko część pociągów ma wbudowany GPS, więc o położeniu pozostałych dowiadujemy się dzięki danym wprowadzonym przez dyżurnych ruchu. To oznacza, że aktualne położenie jest czasami tylko szacowane i niekoniecznie musi odpowiadać prawdziwemu. - Nie dalej jak dwa dni temu jechałem pociągiem, który według tej mapy jechał szybciej niż rozkład, czyli był stację dalej, niż powinien być - pisze jeden z wykopowiczów. Cóż, tak czy siak mapa to przydatne narzędzie, bo dzięki niej mniej więcej wiadomo, gdzie pociąg jest. Czekając na dworcu nie zawsze otrzymujemy takie informacje.

Obraz
© portalpasazera.pl/WP

Przy okazji polecamy inne mapy pozwalające śledzić ruch - tyle że na morzu i w powietrzu. Jedną z najpopularniejszych stron jest flightradar24.com:

Obraz
© Flightradar24.com/WP

Z kolei nad morzem przyda się marinetraffic.com - mapa położenia statków:

Obraz
© marinetraffic.com/WP

Porównując mapę pociągów z tymi od samolotów i statków, widzimy, czego jej brakuje - klikając na pociąg chcielibyśmy zobaczyć też jego zdjęcie. PKP ma więc co poprawiać, ale nawet teraz warto z mapki korzystać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)