Po 60 latach żarówki halogenowe znikną z rynku. Unia Europejska zdecydowała

Po 60 latach żarówki halogenowe znikną z rynku. Unia Europejska zdecydowała
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Adam Bednarek

23.08.2018 14:45, aktual.: 23.08.2018 15:15

Zakaz sprzedaży żarówek halogenowych wejdzie w życie lada moment - już 1 września. Spokojnie, to jeszcze nie oznacza, że z zakupem trzeba się będzie spieszyć.

Zakaz sprzedaży żarówek halogenowych zacznie obowiązywać od 1 września. Po tym terminie i tak będziecie mogli kupić żarówkę tego typu w sklepie, o ile sprzedawca będzie miał ją w ofercie. Wszelkie magazynowe zapasy będzie można wyprzedać.

Zakaz sprzedaży żarówek halogenowych tłumaczony jest troską o środowisko. Zmniejszy się zużycie energii, a także emisja dwutlenku węgla.

Osoby, które krytykują decyzję Unii Europejskiej, zwracają uwagę na to, że żarówki halogenowe były tańsze. Choć za LED-owe oświetlenie trzeba zapłacić nieco więcej, to w dłuższym okresie zmiana powinna przynieść korzyści. Ich częste włączanie i wyłączanie nie przyczynia się więc do zwiększenia poboru prądu i nie ogranicza ich żywotności.

Na dodatek trwałość oświetlenia LED kilkukrotnie przewyższa tradycyjne żarówki. Żywotność LED-ów wynosi nawet 100 000 godzin. Philips szacuje, że przeciętny użytkownik może z tych powodów oszczędzić nawet 500 zł rocznie.

Zakaz nie będzie dotyczył żarówek znajdujących się w samochodach czy piekarnikach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)