Plastikowe naczynia niebezpieczne dla zdrowia?

Plastikowe naczynia niebezpieczne dla zdrowia?

Plastikowe naczynia niebezpieczne dla zdrowia?
Źródło zdjęć: © Shutterstock
29.05.2016 10:01

Naukowcy alarmują: niektóre plastikowe naczynia, w których podajemy ciepłe posiłki oraz w których je podgrzewamy, mogą uwalniać do jedzenia trujący związek chemiczny, melaminę.

Tego związku używa się do wyrobu żywic melaminowych oraz dodaje się do pasz dla zwierząt, w celu zawyżenia zawartości białka. Wskutek dodawania tej substancji do mleka w proszku (używanego m.in. do produkcji lodów) w 200. roku w Chinach doszło do masowych zatruć dzieci. Odnotowano wówczas sześć ofiar śmiertelnych, a 50 000 osób trafiło do szpitala.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Kaohsiung na Tajwanie przeprowadzili eksperyment, który polegał na podaniu gorącej zupy dwóm grupom respondentów. Każda z nich składała się z sześciu osób. Pierwsza korzystała z ceramicznych naczyń, a druga z misek melaminowych. Od badanych pobierano próbki moczu –. pierwszą przed zjedzeniem zupy, a kolejne co dwie godziny po konsumpcji (eksperyment trwał w sumie 12 godzin). U respondentów z pierwszej grupy średnia zawartość melaminy wynosiła 1,3 mikrogramów, a w drugiej grupie - aż 8,35 mikrogramów. Wyniki eksperymentu opublikowano w amerykańskim magazynie “JAMA Internal Medicine”.

Chia-Fang Wu, który przewodził badaniom, przyznał, że naczynia wykonane z melaminy mogą okazać się niebezpieczne, jeśli będziemy podawać w nich gorące posiłki. Naukowiec podkreśla jednak, że nie można generalizować wyników, bowiem miski pochodzące od różnych producentów mogą zawierać różne ilości niebezpiecznego związku. Co więcej, wciąż nie ustalono, jaki jest maksymalny bezpieczny dla organizmu człowieka poziom melaminy w moczu.

Sir Colin Berry, emerytowany profesor patologii z Uniwersytetu Queen Mary w Londynie, powiedział, że wyniki badań nie są niczym zaskakującym, jednak –. mimo że badacze używali miseczek o największej zawartości tego niebezpiecznego związku – jego poziom w moczu badanych był zbyt niski, aby mówić o zagrożeniu życia.

Naukowcy są jednak pewni, że konsekwencje regularnego dostarczania melaminy organizmowi mogą być bardzo szkodliwe. U młodych Chińczyków, którzy zatruli się melaminą w 200. roku, doszło do uszkodzenia nerek. Badacze twierdzą, że substancja ta zwiększa ryzyko pojawienia się kamieni nerkowych.

Również wcześniejsze badania nad toksycznością melaminy, które prowadzono na zwierzętach, wykazały, że jej przyjmowanie może doprowadzić do zniszczenia nerek, pojawienia się kamieni nerkowych, a nawet nowotworu. Najprostszym sposobem na uniknięcie ewentualnego niebezpieczeństwa jest podgrzewanie posiłków oraz ich spożywanie w naczyniach ceramicznych.

Jak rozpoznać potencjalnie niebezpieczne naczynia? Kupując na grilla plastikowe tacki, sztućce, talerzyki itp. zwróćmy uwagę, czy produkt posiada odpowiednie atesty. Na opakowaniu musi pojawić się symbol CE oraz symbol sztućców, który oznacza, że dany wyrób może mieć kontakt z żywnością. Warto też wybierać te produktu, które posiadają atest Państwowego Zakładu Higieny. Jeśli brak jest takich oznaczeń, wówczas zdecydujmy się na inny produkt lub kupmy talerzyki wykonane z papieru.

ao/jb

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)