Płacimy naprawdę mało. Internet mobilny w Polsce kosztuje niewiele

Płacimy naprawdę mało. Internet mobilny w Polsce kosztuje niewiele

Płacimy naprawdę mało. Internet mobilny w Polsce kosztuje niewiele
Źródło zdjęć: © East News | Lehtikuva/EAST NEWS
Adam Bednarek
11.03.2019 13:16, aktualizacja: 12.03.2019 11:09

Mamy szczęście. Za 1GB internetu mobilnego płacimy niedużo w porównaniu z innymi państwami. Nie chcielibyście mieszkać Zimbabwe, gdzie taki pakiet kosztuje prawie 300 zł. Ile płacą Polacy?

Średnia cena za 1GB internetu mobilnego kosztuje w Polsce 1,32 USD (5,05 zł) - wynika z rankingu cable.co.uk, który cytuje serwis mobirank.pl. Autorzy badania przeanalizowali 6313 planów taryfowych w 230 krajach na świecie.

Polska zajmuje 21 miejsce na liście - jesteśmy więc w czołówce państw, gdzie płaci się najmniej. 1GB internetu w Polsce kosztuje nieco więcej niż w najtańszym pod tym względem państwie na świecie - w Indiach użytkownicy płacą zaledwie 26 centów, czyli prawie złotówkę. Drugie miejsce zajmuje Kirgistan (0,27 USD), zaś stawkę zamyka Kazachstan (0,49 USD).

Taniej niż w Polsce jest także m.in. na Ukrainie, Rosji czy Finlandii, gdzie 1GB internetu mobilnego kosztuje średnio 4,44 zł. Za to drożej niż w Polsce jest w praktycznie każdym europejskim kraju. Niemcy za 1GB płacą prawie 7 dol. (ponad 26 zł).

Gdzie jest najdroższy internet mobilny? W Zimbabwe, gdzie 1GB kosztuje średnio 287 zł. Niewiele lepsza sytuacja jest w Grecji, gdzie za 1GB danych płaci się średnio… 125 zł. To najgorszy wynik w Europie. Niewiele wyżej w tabeli jest Szwajcaria, ze średnią wynoszącą 76 zł.

Powyższe dane pokazują kolejną przewagę technologiczną Polski nad wieloma innymi państwami europejskimi. Nie dość, że przyjęły się u nas transakcje bezgotówkowe - w sąsiadujących Niemczech płacąc za zakupy telefonem patrzą się na nas jak na kosmitę - to jeszcze uwielbiamy korzystać z internetu mobilnego. I możemy robić to za niewielkie pieniądze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (135)