Trwa ładowanie...
d3etwc3

Piorun uderzył w rosyjską rakietę Sojuz – 10 sekund po starcie [Wideo]

Na chwilę po starcie piorun uderzył w rosyjską rakietę Sojuz 2.1B z satelitą nawigacyjnym "Glonass-M". Wydarzenie było na tyle niecodzienne, że wideo, na którym zostało uchwycone już obiegło internet. Jak zakończyła się misja mimo niebezpiecznego zdarzenia?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Piorun uderzył w rosyjską rakietę Sojuz – 10 sekund po starcie [Wideo]
(Youtube.com)
d3etwc3

Podczas startu rakiety Sojuz 2.1B z satelitą nawigacyjnym "Glonass-M" doszło do niecodziennego wydarzenia. Około 10 sekund od startu w satelitę uderzył piorun. Na szczęście rakieta nie została uszkodzona i mogła kontynuować lot, a systemy pokładowe statku kosmicznego działają normalnie.

Film z tego wydarzenia opublikowała rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos, a wideo szybko obiegło internet. Możecie obejrzeć go poniżej.

Misja rakiety Sojuz 2.1B

d3etwc3

Sojuz 2.1B startował, gdy nad Ziemią wznosiły się burzowe chmury, przez które rakieta musiała przelecieć. Misja nie została odwołana i start odbył się zgodnie z planem o 8.27 czasu polskiego, rakieta wystartowała z kosmodromu Plesieck. "W Rosji ani błyskawice, ani zła pogoda nie są żadną przeszkodą" - skomentowali incydent eksperci Roscosmosu.

Misja Sojuz 2.1B miała na celu wyniesienie na orbitę okołoziemską satelity, który stanie się kolejnym elementem rosyjskiego globalnego systemu pozycjonowania GLONASS. Pomimo kłopotów podczas startu, rakieta bez dalszych trudności, po 3,5-godzinnym locie dotarła na orbitę Ziemi i uwolniła satelitę.

d3etwc3

Podziel się opinią

Share

d3etwc3

d3etwc3
Więcej tematów