Pierwsze zaawansowane sztuczne oko. Naukowcy sądzą, że umożliwi "nadludzkie widzenie"

Pierwsze zaawansowane sztuczne oko. Naukowcy sądzą, że umożliwi "nadludzkie widzenie"

Pierwsze zaawansowane sztuczne oko. Naukowcy sądzą, że umożliwi "nadludzkie widzenie"
Źródło zdjęć: © HKUST
Arkadiusz Stando
16.06.2020 12:32

Ludzkie oko jest niewiarygodnie złożone pod względem budowy. Mimo to, naukowcy od lat próbują stworzyć syntetyczną wersję tego organu. Naukowcy zaprezentowali właśnie nowe sztuczne oko 3D.

Sztuczne oko byłoby dla wielu ludzi ratunkiem. Tylko w Polsce żyje około 2 milionów osób niewidomych lub niedowidzących. Przewiduje się, że do połowy tego stulecia liczba osób z krytycznym uszkodzeniem wzroku na całym świecie wzrośnie do nawet 115 mln. Tym samym nie ma na co czekać. Potrzebny jest rozwój.

Nad sztucznym okiem naukowcy pracują od dawna i jak się okazuje, potencjał tego rozwiązania jest znacznie szerszy, niż dotąd sądzono. Badacze sądzą, że rozwój tej technologii EC-Eye może zapewnić większą wrażliwość na podczerwień, co przełoży się między innymi na możliwość widzenia w nocy.

Pierwsze sztuczne oko już wszczepiono, ale pacjenci nie widzą zbyt wiele

Aktualnie jeszcze do tego daleko, ale są plany. Dziś najbardziej zaawansowane projekty pochodzą od firm Bionic Vision Australia oraz Second Sight. Oba koncerny zdołał już wszczepić implanty pierwszym pacjentom. Efekty nie są oszałamiające, ale dają nadzieję.

Ich użytkownicy po raz pierwszy od lat zobaczyli błyski światła. Niestety nie oznacza to, że są w stanie bezpiecznie poruszać się po świecie. Badania pozwoliły wykazać natomiast, co zrobić, aby sztuczne oko było skuteczne. Stworzone na podstawie tej analizy urządzenie może zwiastować ogromną poprawę.

Chińscy naukowcy mają rozwiązanie, to "EC-Eye"

Zespół naukowców z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Hongkongu (HKUST)
opracował tak zwane "Oko Elektrochemiczne" (EC-Eye). Zamiast zastosowania (tak jak wcześniej) dwuwymiarowego przetwornika obrazu np. kamery, EC-Eye jest zaprojektowany na podstawie prawdziwej siatkówki z wklęsłą krzywą. Ona natomiast jest pokryta szeregiem mikro-receptorów światła, naśladujących ludzie fotoreceptory.

Czujniki łączy się za pomocą wiązki wytworzonej z ciekłego metalu, która działa jak nerw wzrokowy. Sztuczne oko zostało przetestowane, ale jeszcze bez udziału człowieka. EC-Eye ustawiono przed ekranem komputera i wyświetlano przed nim pojedyncze litery. Naukowcy stwierdzili, że oko było w stanie zaobserwować je wystarczająco wyraźnie, aby było można je odczytać.

Obraz
© HKUST

To ogromna poprawa w stosunku do poprzednich projektów, ale badaczy nadal czekają lata badań. Naukowcy są przekonani, że widzenie oka można poprawić przy pomocy zastosowania innych materiałów. Sądzą też, że technologia może przyćmić rzeczywistość, jeśli uda się zastosować gęstszą liczbę czujników, niż fotoreceptory oka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)