Pierwsze takie nagranie z Ukrainy. Potwór z Niemiec rozpoczął strzelanie

Skynex w Ukrainie
Skynex w Ukrainie
Źródło zdjęć: © X, @bayraktar_1love
Mateusz Tomczak

25.09.2024 17:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ukraińcy opublikowali nagranie, na którym zaprezentowali Skynex. Chociaż dwie baterie tego systemu przeciwlotniczego trafiły na front już jakiś czas temu, do tej pory Ukraińcy się nimi nie chwalili. Czym cechuje się Skynex i jakie możliwości zapewnia?

"Jesteśmy wdzięczni naszym sojusznikom za pomoc w zwiększeniu potencjału obrony powietrznej Ukrainy. Więcej systemów obrony powietrznej dla Ukrainy = więcej uratowanych niewinnych istnień" - napisało w krótkim komunikacie ukraińskie ministerstwo obrony odnosząc się do Skynex.

Niemiecki system Skynex w Ukrainie

Skynex jest oceniany przez analityków jako wymierne wzmocnienie Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy, dla których walka z rosyjskimi dronami stała się codziennością. Skynex to broń dedykowana do zwalczania właśnie tego typu zagrożeń, chociaż może być wykorzystywana również do strącania np. pocisków manewrujących czy samolotów. Efektywny zasięg Skynex jest szacowany na ok. 4 km.

Na nagraniu zaprezentowanym przez Ukraińców można dostrzec zaakcentowanie kilku kluczowych elementów tego niemieckiego systemu. Cechuje się on przede armatą Oerlikon Revolver Gun Mk3 o wysokiej szybkostrzelności wynoszącej nawet 1000 pocisków na minutę, która obsługuje amunicję przeciwpancerną bądź programowalną AHEAD. Posiada też opcję automatycznego śledzenia celów oraz radar X-TAR3D.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kompletna wieżyczka systemu Skynex waży nieco ponad 5 t (z zapasem 252 sztuk amunicji). Widać, że Ukraińcy testują Skynex w wersji stacjonarnej dedykowanej do ochrony określonych obiektów. W wersji mobilnej musiałby zostać zamontowany na podwoziu odpowiedniego transportera opancerzonego.

Niemieckie systemy przeciwlotnicze w Ukrainie

Niemcy to jedno z państw, które najczęściej odpowiada na apele Ukraińców dotyczące systemów obrony powietrznej. W ramach wsparcia Berlinowi udało się dostarczyć na front nie tylko systemy Skynex, ale również systemy Gepard (także wykorzystywane głównie do zwalczania rosyjskich dronów) i najbardziej zaawansowane systemy przeciwlotnicze w postaci IRIS-T czy Patriot.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski