Pierwsze strzelanie z nowej broni dla Polski. Ma zasięg jak amerykańska

Pierwsze strzelanie z nowej broni dla Polski. Ma zasięg jak amerykańska

Pierwsze strzelanie pociskiem balistycznym CTM-290 z Homar-K
Pierwsze strzelanie pociskiem balistycznym CTM-290 z Homar-K
Źródło zdjęć: © X, @pawelbejda
Mateusz Tomczak
25.04.2024 13:08

Delegacja polskiego MON przebywająca w Korei Południowej miała okazję z bliska przyglądać się pierwszemu strzelaniu pociskami balistycznymi CTM-290 z wyrzutni Homar-K. Wyjaśniamy, jakie są najważniejsze cechy i zasięg tej broni, która będzie rozbudowywała wyposażenie naszej armii.

Program Homar zakłada wdrożenie do polskiej armii nowoczesnej artylerii rakietowej w postaci amerykańskich systemów HIMARS oraz południowokoreańskich wyrzutni K239 Chunmoo instalowanych na podwoziu polskiego Jelcza (taka kombinacja jest określana jako Homar-K). Podpisana teraz umowa wykonawcza (będąca kontynuacją porozumienia na linii Warszawa-Seul z 2022 r.) ma zagwarantować Polsce kolejne 72 moduły Homar-K oraz kilka tys. dedykowanych do nich pocisków.

Pierwsze strzelanie pociskiem balistycznym CTM-290 z Homar-K

W tym miejscu warto przypomnieć, że wyrzutnie K239 Chunmoo są przystosowane nie tylko do standardowych rakiet CGR-080 kal. 239 mm o zasięgu do 80 km, które do naprowadzenia na cel wykorzystują kombinację opartą na nawigacji satelitarnej i inercyjnej. Możliwe jest bowiem wykorzystywanie w nich również potężniejszych rakiet CTM-290, które zostały zaprezentowane polskiej delegacji.

CTM-290 to pocisk balistyczny krótkiego zasięgu, co w praktyce oznacza jednak możliwość rażenia celów oddalonych o nawet ok. 290 km. Z racji tak dużego zasięgu, ale też ogólnej charakterystyki CTM-290 porównuje się do cenionych amerykańskich pocisków ATACMS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wybraliśmy Produkt Roku 2023

Wyrzutnia K239 Chunmoo posiada dwa miejsca (tzw. pody) na pakiety pocisków. W każdym z nich mieści się maksymalnie sześć pocisków, ale może być ich też mniej, zależnie od rodzaju stosowanej amunicji. W pełni zapełnionych podach mogą znaleźć się maksymalnie dwa pociski balistyczne CTM-290 naraz, jeden CTM-290 i sześć CGR-080 lub dwanaście CGR-080.

Pociski balistyczne CTM-290 mają kal. 600 mm. Cechują się przy tym obecnością głowic bojowych o masie ok. 500 kg.

Jednocześnie ujawniono, że kupowane w Korei Południowej wyrzutnie K239 Chunmoo mają być przystosowane do strzelania jeszcze jednym rodzajem amunicji. Chodzi o pociski kal. 122 mm, które będą produkowane już polskich zakładach zbrojeniowych.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)