Pentagon: podskórny chip wykrywa COVID-19, zanim wystąpią objawy

Jak skutecznie diagnozować COVID-19? Wielu zakażonych robi test dopiero wówczas, gdy objawy są widoczne i niepokojące. Pentagon ujawnił nowy wynalazek: chip, który po umieszczeniu w ciele wykrywa obecność koronawirusa SARS-CoV-2 i może z dużym wyprzedzeniem diagnozować COVID-19.

Opracowany przez wojsko sensor pozwala na szybkie diagnozowanie COVID-19
Opracowany przez wojsko sensor pozwala na szybkie diagnozowanie COVID-19
Źródło zdjęć: © 60 minutes
Łukasz Michalik

Umieszczanie słów "COVID-19" i "chip" w jednym zdaniu wydaje się igraniem z ogniem – od początku pandemii COVID-19 towarzyszą nam bowiem różne, eksploatujące ten motyw, teorie spiskowe. Najnowszy wynalazek DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności), ujawniony przez Pentagon, wydaje się wodą na młyn siewcom takich poglądów.

Wojskowi pochwalili się bowiem opracowaniem miniaturowego, wszczepianego do ciała sensora, który jest w stanie wykryć COVID-19 na bardzo wczesnym etapie. W praktyce oznacza to możliwość wczesnego wykrywania nosicieli koronawirusa SARS-CoV-2 i reagowania, zanim pojedyncze przypadki zakażenia przerodzą się w epidemię.

Wykrywanie koronawirusa SARS-CoV-2

Pomysł na opracowanie takiego urządzenia pojawił się, gdy koronawirus poważnie zakłócił działanie amerykańskiego lotniskowca USS Theodore Roosevelt, gdzie spośród liczącej 6 tys. osób załogi aż u 1200 marynarzy i lotników wykryto zakażenie.

USS Theodore Roosevelt. Koronawirus utrudnił działania lotniskowca
USS Theodore Roosevelt. Koronawirus utrudnił działania lotniskowca© Domena publiczna

Zaproponowane przez DARPA rozwiązanie, choć potencjalnie przełomowe, ma jednak istotną wadę. Jest nią konieczność powszechnego zastosowania sensorów, co – o ile w przypadku wojska wydaje się wykonalne – wśród ludności cywilnej może wywołać sprzeciw podsycany obawami opartymi na różnych teoriach spiskowych.

Szybkie leczenie COVID-19

Warto przy tym zaznaczyć, że chip wykrywający koronawirusa to tylko część kompleksowego rozwiązania, zaproponowanego przez wojsko. Drugim, istotnym elementem, jest filtr, który w połączeniu ze sprzętem do dializy pozwala na szybkie i efektywne usuwanie wirusa z krwi, radykalnie przyspieszając powrót zakażonych do zdrowia.

Technologia ta została już przetestowana, pomagając przywrócić do zdrowia ponad 300 poważnie chorym pacjentom. Pentagon ujawnił także prowadzone przez DARPA badania nad uniwersalną szczepionką, skuteczną w przypadku wszystkich koronawirusów – w tym także tych, których jeszcze nie zidentyfikowano.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (202)