Pentagon inwestuje w AI. Czas wykrywania celów skrócony o 80 proc.
Sztuczna inteligencja pomaga Pentagonowi nie tylko w identyfikacji celów, ale także w przewidywaniu zagrożeń. Nowoczesny system Maven nieustannie analizuje ogromne ilości danych satelitarnych, wspierając tym samym amerykańskie wojsko.
Pentagon inwestuje w najnowsze technologie, w tym w sztuczną inteligencję. W tym celu stworzono specjalny program o nazwie Maven, którego celem jest dogłębna analiza i przewidywanie i prognoza niebezpiecznych sytuacji. Wiceadmirał Frank Whitworth, szef National Geospatial-Intelligence Agency (NGA), podkreśla, że największym wyzwaniem jest wykrywanie nieznanych zagrożeń.
USA rozwija projekt Maven
Jak podaje serwis Defense One, program Maven jest inicjatywą amerykańskich Sił Powietrznych i odgrywa kluczową rolę w analizie danych satelitarnych. Prace nad programem rozpoczęły się już w 2017 r. i od samego początku algorytmy szkolone były do gromadzenia i analizowania ogromnych ilości danych. AI umożliwia szybkie i sprawne wykrycie niepokojących obiektów - pojazdu przeciwnika czy zmian aktywności obiektów militarnych. Projekt przez osiem lat był dynamicznie rozwijany, dzięki temu aktualnie jest wykorzystywany przez służby i dowództwa bojowe.
Sztuczna inteligencja wspiera wojskowe systemy
NGA dokłada wszelkich starań, aby ulepszać modele AI, które analizują dane i dostarczają informacji o ruchach przeciwników. Sama identyfikacja obiektów już nie wystarczy. Obecnie najważniejsze jest, aby systemy dostarczały informacji wraz z pogłębioną analizą. Wprowadzenie modeli tego typu pozwoli na precyzyjne przewidywanie zagrożeń. Pentagon jednocześnie pracuje nad systemem ASPEN, który ma pomóc w zarządzaniu rosnącą ilością danych GEOINT.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tydzień z Huawei Watch Fit 4 oraz Watch Fit 4 Pro
ASPEN jest głównym nabytkiem systemu, który jest dedykowany do przepływu obrazów
Wzrost zaufania do AI
Wojsko na całym świecie stopniowo zyskuje zaufanie do sztucznej inteligencji, dostrzegając jej potencjał w zwiększaniu efektywności operacyjnej, analizie danych wywiadowczych czy przewidywaniu zagrożeń. Liczba użytkowników programu Maven wśród żołnierzy i oficerów wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatniego roku. Whitworth podkreśla, że dzięki lepszym modelom i odpowiedniej mocy obliczeniowej, czas wykrywania potencjalnych celów skrócił się o 80 proc. Najważniejsze jest zapewnienie dokładności i pewności w identyfikacji zagrożeń.
Aby odróżnić wroga od nie-wroga, bojownika od nie-bojownika, trzeba mieć warstwy
Pomimo sukcesów, NGA musi być przygotowana na rosnące zapotrzebowanie na dane wywiadowcze. Specjaliści ostrzegają, że jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, popyt na moc obliczeniową może przewyższyć dostępne zasoby.