Pentagon buduje symulator cyberwojny
Pentagon buduje National Cyber Range - zamknięty system sieciowy, który będzie modelem Internetu. Na systemie tym będą ćwiczone metody ataku i obrony w cyberwojnie
Pentagon buduje National Cyber Range - zamknięty system sieciowy, który będzie modelem Internetu. Na systemie tym będą ćwiczone metody ataku i obrony w cyberwojnie - poinformowały agencja Reuters i magazyn Computerworld.
National Cyber Range to według Computerworld największy na świecie sandbox - zamknięte, kontrolowane środowisko informatyczne, w którym wykonywane są ryzykowne operacje na oprogramowaniu i sprzęcie oraz badane metody ataku w celu znalezienia na nie obrony. System ten ma dokładnie odtwarzać sieci publiczne i administracyjne, korporacyjne, komercyjne oraz wojskowe.
Stworzone przez Pentagon rozwiązanie zawiera także oprogramowanie imitujące zachowania ludzkie na różnych poziomach zagrożeń militarnych. Oprogramowanie to ma symulować działanie żołnierzy w stanie pogotowia bojowego (DefCon), pogotowia informatycznego (InfoCon) oraz sposób wykonywania planów wojennych.
Dzięki temu rozwiązaniu zostaną sprawdzone efekty zarówno kierowanych ataków przeciwko newralgicznym obszarom Internetu, jak i masowych ataków na jego infrastrukturę, jakie obiecują coraz częściej hakerzy. Zostaną również opracowane metody obrony przeciw nim - informuje Reuters.
Według Computerworld w Cyber Range będą wdrażane różne scenariusze i testy jednocześnie, tak aby nie kolidowały ze sobą. Ma to ułatwić, według Agencji Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych DARPA, stworzenie zestawu narzędziowego dla instytucji rządowych do testowania pod kątem zabezpieczeń wszystkich nowych sieci i rozwiązań informatycznych w USA. Sprawdzone zostaną także możliwości ataku zarówno ze strony zorganizowanych grup hackerskich jak i hackerów sponsorowanych przez państwa.
National Cyber Range zbudowali wspólnie naukowcy z Applied Physics Laboratory na Johns Hopkins University w USA oraz inżynierowie i badacze pracujący dla firmy Lockheed Martin. System ma być uruchomiony w przyszłym roku.