Pełnia Kwiatowego Księżyca już w tym tygodniu. Sprawdź, kiedy oglądać i dlaczego warto
Pełnia Księżyca w maju 2020 będzie o tyle spektakularna, że tego wieczora (7 maja) nasz naturalny satelita będzie wydawał się większy niż zwykle. Majowa pełnia jest też ostatnią szansą na obserwowanie Superksiężyca w tym roku.
Aktualizacja: Kwiatowy Księżyc osiągnął swoją pełnię w nocy z 6 na 7 maja, chociaż jeszcze przez kilka dni będziemy mogli oglądać na niebie Superksiężyc. Jeśli jednak nie będziecie mieli okazji - zobaczcie najlepsze zdjęcia majowej pełni Księżyca, jakie udało się zrobić naszym czytelnikom.
Najbliższa pełnia Księżyca wypada 7 maja 2020 roku, ale Superksiężyc będzie widoczny na niebie między 6 a 9 maja. To ostatnia szansa w tym roku, żeby zobaczyć jedną z trzech najbardziej spektakularnych pełni Księżyca w tym roku - poprzednie super-pełnie miały miejsce w marcu i kwietniu.
Supeksiężyc to potoczna i astronomiczna nazwa pełni Księżyca, kiedy nasz naturalny satelita znajduje się najbliżej Ziemi. Wydaje się on wtedy większy i jaśniejszy nawet o 30 proc. względem "zwykłej" pełni. Zwykle pełnie Superksiężyca możemy zobaczyć jedynie raz w roku, jednak w tym roku niezwykłą pełnie można było obserwować już dwukrotnie, a w tym tygodniu będzie ostatnia szansa.
Pełnię Księżyca możemy bezpiecznie obserwować gołym okiem, zwłaszcza, że w tym miesiącu będzie ona wyjątkowo jasna. Niestety w obserwacjach może przeszkodzić pogoda. Zachmurzenia, deszcz i miejscowe burze będą utrudnieniem, chociaż od 6 maja pogoda ma się powoli poprawiać. Jest więc szansa, że majową pełnię Księżyca zobaczymy w pełnej okazałości.
Pełnia Kwiatowego Księżyca
Majową pełnię zwyczajowo nazywa się również "Kwiatowym Księżycem". Nazwa, podobnie jak inne przydomki pełni naszego naturalnego satelity, nawiązuje do wierzeń rdzennych Amerykanów. Indianie stosowali różne nazwy pełni Księżyca do liczenia upływu miesięcy, a nazwy są powiązane ze zjawiskami w przyrodzie.
Pełnia Kwiatowego Księżyca nawiązuje do rodzącej się przyrody i nowego życia. Maj to miesiąc kojarzony z rozkwitem roślin oraz wzrostem. Co ciekawe, zwyczajowe nazwy używane przez Indian są również przyjęte przez NASA.
Pełnia Kwiatowego Księżyca osiągnie apogeum 7 maja o godz. 12:45, więc już od wschodu Księżyca wieczorem będziemy mogli podziwiać niezwykle jasną pełnię. Księżyc pozostanie w ostatniej fazie do 9 maja, kiedy stopniowo zacznie ubywać, by 21 maja przejść w fazę nowiu.