Pełnia Księżyca w grudniu 2019 roku. Na niebie pojawi się Zimny Księżyc

Pełnia Księżyca w grudniu 2019 roku. Na niebie pojawi się Zimny Księżyc
Źródło zdjęć: © East News | JAN GRACZYNSKI/East News
Karolina Modzelewska

10.12.2019 14:45, aktual.: 10.12.2019 14:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Grudniowa pełnia księżyca będzie ostatnią w 2019 roku. Zjawisko astronomiczne o nazwie Zimny Księżyc sprawi, że Srebrny Glob wyda się większy i jaśniejszy niż zazwyczaj. Podpowiadamy, kiedy i gdzie można je obejrzeć.

Ostatnią w tym roku pełnię Księżyca możemy oglądać już 12 grudnia 2019 roku. Jest to tzw. pełnia Zimnego Księżyca lub Księżyc Długich Nocy. Zjawisko astronomiczne zwiastuje nadejście zimy, której pierwszy dzień przypada 22 grudnia.

Pojawienie się Zimnego Księżyca jest związane z nadchodzącą zimą, chłodem i dłuższymi nocami. W tym okresie Księżyc znajduje się ponad horyzontem przez dłuższy czas, co jest związane z jego trajektorią. To z kolei sprawia, że Srebrny Glob wydaje się większy i jaśniejszy niż zazwyczaj.

Wpływ Zimnego Księżyca

Ostatnią pełnię księżyca w tym roku w pełnej krasie możemy podziwiać 12 grudnia. Jednak jej wpływ będziemy odczuwali znacznie dłużej – pomiędzy 11 i 13 grudnia. W trakcie tej fazy Księżyca możemy mierzyć się z większym zdenerwowaniem, problemami ze snem czy ogólnym zmęczeniem.

Pełnia Księżyca w grudniu 2019 roku: Gdzie oglądać

Pełnia Księżyca będzie można oglądać już po zmroku. Będzie dobrze widoczna we wszystkich zakątkach Polski. Do jego obserwacji nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu, chociaż warto wyposażyć się, chociażby w lornetkę. Widok będzie spektakularny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)