ycipk-3eoofh

Pełnia księżyca sierpień 2019. Kiedy i gdzie oglądać

Sierpień jest doskonałym miesiącem na obserwację nieba. Noc rozświetlą roje Perseid, do Ziemi zbliżą się liczne asteroidy, a już za kilka dni będziemy mieli możliwość podziwiania pełni Księżyca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pełnia księżyca sierpień 2019.
Pełnia księżyca sierpień 2019. (123RF)
ycipk-3eoofh

Pełnia księżyca występuje, gdy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Dzięki temu Księżyc jest w całości oświetlony i można go swobodnie obserwować. Księżyc w pełni jest około 500 tys. razy ciemniejszy od Słońca, ale swoją jasnością jest w stanie rozświetlić nocne niebo.

Pełnia Księżyca sierpień 2019

Zazwyczaj pełnia występuje raz w miesiącu. Zdarza się jednak, że możemy obserwować ją dwukrotnie. Wówczas mówi się o tzw. Pełni Niebieskiego Księżyca. Nazwa ma podkreślić unikalność zjawiska, które występuje raz na 2,5 roku, a nie barwę Srebrnego Globu.

ycipk-3eoofh

Księżyc w pełni przyjmuje kolor różowy, szary lub czerwony. Jest to uzależnione od aktualnego poziomu zanieczyszczenia atmosfery. Ostatnia Pełnia Niebieskiego Księżyca w Polsce miała miejsce 31 marca 2018 roku, kolejną będzie można oglądać dopiero w październiku 2020 roku.

W sierpniu pełnia Księżyca wypada 15 sierpnia i rozpocznie się o godzinie 14:31. Będzie doskonale widoczna po zmroku.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3eoofh

ycipk-3eoofh
ycipk-3eoofh