Panele fotowoltaiczne z magazynowaniem energii są bardziej niezawodne
Wzrost popularności fotowoltaiki popycha techników do szybszego rozwoju tej ekologicznej alternatywy dla elektrowni węglowych. Naukowcy z dwóch uniwersytetów połączyli swoje siły celem stworzenia najbardziej niezawodnego systemu.
18.06.2021 17:40
Serwis TechXplore informuje o badaniach, które zostały przeprowadzone przez North Carolina State University i North Carolina Central University. Zostały one opublikowane w artykule “Symbiotyczny związek energii słonecznej i magazynowania energii w tworzeniu wartości pojemności” w czasopiśmie Renewable Energy.
Celem przeprowadzonego badania była ocena problemów związanych z energią odnawialną i niezawodnością systemów fotowoltaicznych. Naukowcy wzięli pod lupę rozwiązania zastosowane w Karolinie Północnej i Południowej. Mając do dyspozycji dane dotyczące zapotrzebowania na moc i kombinacji źródeł wytwarzania energii, zbudowali modele obliczeniowe. W ten sposób byli w stanie ocenić jakiej mocy może oczekiwać system od różnych źródeł w okresach szczytowego zapotrzebowania na energię.
Zdaniem naukowców, wytwarzanie energii słonecznej zmniejsza szczytowe obciążenie, które musiałoby zostać zaspokojone zmagazynowaną energią. Dodatkowo skraca też czas trwania tego szczytowego zapotrzebowania. W efekcie istnieje symbiotyczny związek między tymi technologiami.
Jeremiah Johnson, który jest autorem publikacji, przekazał, że system łączący wytwarzanie energii słonecznej i jej magazynowanie może zapewnić do 40 procent więcej mocy podczas szczytowego zapotrzebowania. Jest to porównywane z sytuacją w której użytkownik liczyłby moc wyjściową z każdego źródła.
Na tym jednak nie koniec zalet takiego połączenia, zdaniem Johnsona. Jego zdaniem systemy łączone mogą przynieść większe korzyści dla niezawodności niż to sugerują sceptycy, którzy nie są przekonani do rozwiązań fotowoltaicznych. Dodaje on także, że inwestowanie w energię słoneczną oraz systemy magazynowania energii mogą zapewnić niezawodność energetyczną, której żadna technologia nie zapewniłaby samodzielnie.