Pakt firm internetowych na rzecz bezpieczeństwa dzieci

Pakt firm internetowych na rzecz bezpieczeństwa dzieci

10.02.2009 21:31, aktual.: 11.02.2009 09:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firmy internetowe, w tym Myspace i Facebook, podjęły współpracę na rzecz ochrony dzieci w Internecie. Jedno z zaproponowanych rozwiązań to umieszczenie w serwisie funkcji "zgłoś nadużycie", za pomocą której osoba poniżej 18 roku życia uzyska odpowiednią pomoc. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać już od kwietnia tego roku. Inicjatorem programu jest Komisja Europejska.

W Luksemburgu przedstawiciele firm internetowych podpisali pakt mający na celu ochronę dzieci w Internecie, szczególnie w serwisach społecznościowych. Komisja Europejska szacuje, że w 2. europejskich państwach regularnie korzysta z Internetu prawie 42 miliony osób. Spora z tego część to osoby poniżej 18 roku życia. Według Komisji, do roku 2012 internautów w samej Europie będzie już 107 milionów. Dlatego to odpowiedni moment, aby zająć się bezpieczeństwem w Sieci, szczególnie tych najmłodszych.
"Za pomocą jednego kliknięcia bardzo łatwo kogoś szantażować albo zastraszyć. Szczególnie jeśli są to osoby poniżej 1. roku życia" - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej.
Wspólny projekt przewiduje szereg rozwiązań i funkcji zwiększających poziom bezpieczeństwa w Internecie. Każda firma zgodziła się umieścić w swoim serwisie opcję "zgłoś nadużycie", która pozwoli dziecku powiadomić o niewłaściwym zachowaniu innego użytkownika. Poza tym na portalach społecznościowych, każda nieletnia osoba otrzyma konto "prywatne". W ten sposób zlokalizowanie dziecka za pomocą wyszukiwarki będzie już niemożliwe. Ustalenia mają zacząć obowiązywać już od kwietnia tego roku.

Firmy zaangażowane w projekt to m.in. Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, YouTube, Hyves Microsoft Europa, MySpace, Nasza-klaza.pl, Netlog, One.lt, Skyrock, StudiVZ, Habbo Hotel i Yahoo! Europa.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także