Pakistan przekaże Ukrainie czołgi T‑80UD? Postawili jeden warunek
Pakistan planuje przekazać Ukrainie 44 czołgi podstawowe T-80UD w zamian za pomoc finansową z krajów zachodnich, jak donosi serwis Army Recognition powołując się na informacje pakistańskich mediów. Wyjaśniamy, czym jest T-80UD, czyli jedna z modernizacji radzieckiego czołgu podstawowego trzeciej generacji.
Jak już informowaliśmy, Pakistan należy do grupy państw, które przekazują pomoc humanitarną i militarną Ukrainie. Indyjski dziennik biznesowy "The Economic Times" zauważył, że Islamabad korzystając m.in. z portów znajdujących się w Niemczech i Polsce, transportuje do Ukrainy znaczną ilość amunicji. Jeden z takich transportów miał zawierać m.in. pociski artyleryjskie kal. 155 mm, ładunki miotające M4A4, zapalniki PDM i zapłonniki M82. Wiele wskazuje na to, że ta pomoc już niedługo może uwzględnić również czołgi T-80UD.
Pakistan przekaże Ukrainie czołgi?
Serwis Army Recognition zaznacza, że Pakistan wciąż zaprzecza doniesieniom o dostawach broni dla Ukrainy. Na razie nie zabrał też głosu w sprawie potencjalnych dostaw czołgów. Jeśli jednak faktycznie by do nich doszło, Kijów otrzymałby czołgi, które będą istotnym wsparciem na polu walki. Z kolei dla Pakistanu nie byłaby to tak duża strata, bo według Army Recognition państwo posiada łącznie 2467 czołgi podstawowe, w tym 315 czołgów T-80UD.
Serwis Military Today przypomina natomiast, że Pakistan nabył czołgi T-80UD od Ukrainy pod koniec lat 90. Jak zaznacza: "niektóre z tych pojazdów były nowe, inne zostały sprzedane z zapasów Sił Zbrojnych Ukrainy. Po tej transakcji w służbie ukraińskiej pozostało około 50 czołgów T-80UD". Część z nich jest obecnie wykorzystywana podczas walki z rosyjskim agresorem. Czołgi T-80UD, które produkowano w zakładach Malayshev w Charkowie pierwotnie miały stać się głównym czołgiem podstawowym Armii Radzieckiej, jednak po upadku ZSRR zmieniono plany, a produkcja tych maszyn została wstrzymana.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
T-80UD jest czołgiem napędzanym dwusuwowym silnikiem wysokoprężnym 6TF o mocy 1100 KM, który może poruszać się z prędkością ok. 60 km/h. Został wyposażony w pancerz kompozytowy ze wbudowanymi blokami pancerza reaktywnego. Jego podstawowe uzbrojenie stanowi armata gładkolufowa kal. 125 mm, która może strzelać różnymi rodzajami amunicji np. pociskami APFSDS, HEAT i HE-FRAG. Czołg posiada również zamontowane dwa karabiny - współosiowy karabin maszynowy kal. 7,62 mm oraz karabin maszynowy kal. 12,7 mm. W T-80D wykorzystano zaawansowany system kierowania ogniem, co znacząco wpływa na jego celność.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski