Owady w karmie dla psów i kotów. Wszystko dla ich dobra

Bogate w białko owady mogą zrewolucjonizować sposób karmienia domowych zwierząt. Weterynarze przekonują o korzyściach takiej diety, a naukowcy uważają, że zastąpienie karmy i mięsa owadami może przynieść korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi.

Owady w karmie dla psów i kotów. Wszystko dla ich dobra
Źródło zdjęć: © Fotolia
Karolina Modzelewska

British Veterinary Association (BVA) uważa, że niektóre karmy na bazie owadów mogą być lepsze dla domowych zwierząt niż inna żywność, w tym nawet wysokiej jakości stek.

Zwolennicy podkreślają, że białko owadów stanowi bardziej przyjazną dla środowiska alternatywę niż typowa karma dla psów i kotów.

Simon Doherty, prezes BVA, w rozmowie z BBC News powiedział: - Istnieje naprawdę ekscytująca przyszłość dla wykorzystania białka owadów w żywieniu zwierząt domowych.

- To fantastyczna okazja, aby spojrzeć na owady jako alternatywne źródło niektórych składników odżywczych, które stosujemy w dietach dla zwierząt domowych – dodaje Doherty.

Jego zdaniem konieczne jest znalezienie źródeł pożywienia, które nie powodują zużywania gleby, wody oraz paliwa i nie przyczyniają się do zmian klimatu. Doherty uważa, że lepiej by mięso było spożywane przez ludzi niż zwierzęta domowe.

Obecnie szacuje się, że zwierzęta spożywają do 20 proc. całego wyprodukowanego mięsa. BVA uważa, że liczba ta jest niższa i wynosi około 12 proc.

Owady w hodowli zwierząt

Owady są powszechnie stosowane w hodowlach drobiu i ryb, a niektóre brytyjskie farmy sprzedają karmę dla zwierząt domowych zawierająca do 40% białka owadów.

Simon Doherty uważa, że białko owadów może szczególnie zainteresować właścicieli kotów, którzy są wegetarianami. Koty potrzebują niezbędnego aminokwasu zwanego tauryną, znajdującego się w mięsie, rybach i właśnie owadach.

- Nadal zabijasz owady, ale niektórzy wegetarianie mogą uznać to za lepsze rozwiązanie, niż zabijanie krów lub kurczaków – mówi Doherty.

Zalety białka owadów

Holenderska firma Protix, która twierdzi, że ma największa na świecie hodowlę owadów, przekonuje, że 1 tonę owadów można wyhodować na powierzchni 20 m2 w ciągu 14 dni. Hodowla owadów nie wymaga nawozów ani pestycydów, a dodatkowo charakteryzuje się nikim poziomem emisji gazów cieplarnianych.

Wśród zalet wykorzystania białka owadów należy wspomnieć o korzyściach ekonomicznych. Podroby takie jak serca i płuca, przerabiane na karmę dla zwierząt będzie można eksportować do Azji Wschodniej, gdzie zdaniem BVA istnieje duży popyt na takie produkty.

Cena karmy z owadów

W tej chwili niektóre karmy na bazie owadów w Wielkiej Brytanii są droższe niż luksusowe marki dla zwierząt domowych. Przeprowadzone porównania wykazały, że ich cena to nawet czterokrotność budżetowych marek.

Jeden z producentów tego typu karmy - Yora - podkreśla, że karma tego typu jest droga, ponieważ hodowle owadów były dotychczas kosztowne w projektowaniu i budowie, technologia była wciąż młoda, a konkurencja i rozmiar produkcji niewielki.

Produkcja karmy na bazie owadów może zrewolucjonizować sposób żywienia zwierząt domowych. Obawy wiążą się jednak z akceptacją nowej karmy przez psy i koty, przyzwyczajone do dostawania ulubionych mięsnych przekąsek.

Źródło: BBC News

wiadomościpsykoty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)