Oto "królowa oceanu". Bestia ma ponad 5 m długości i waży 1,6 tony

Oto "królowa oceanu". Bestia ma ponad 5 m długości i waży 1,6 tony

Nukumi - ogromny żarłacz biały okrzyknięty mianem "królowej oceanu"
Nukumi - ogromny żarłacz biały okrzyknięty mianem "królowej oceanu"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
07.10.2020 11:07

Biolodzy morscy odkryli u wybrzeży Nowej Szkocji ogromnego żarłacza białego, którego nazywają "królową oceanu". Ma prawdopodobnie 50 lat, co czyni ją jednym z najstarszych osobników, jakie do tej pory udało się obserwować.

Żarłacz biały, znany też jako rekin ludojad to gatunek blisko spokrewniony z wymarłym już megalodonem, czyli największym drapieżnikiem, jaki kiedykolwiek pływał w oceanach. Dzisiaj żarłacze są jednymi z najgroźniejszych drapieżników na świecie. "Królowa oceanu" jest jednym z większych osobników, które udało się zaobserwować oraz jednym z najstarszych. 

Odnaleziona przez zespół naukowców z organizacji non-profit OCEARCH zajmującej się śledzeniem zwierząt morskich samica żarłacza białego ma ponad 5 metrów długości i waży 1606 kg. Szacuje się, że ma około 50 lat. 

- Kiedy patrzysz na wszystkie zagojone blizny i plamy na jej skórze, naprawdę patrzysz na historię jej życia, co sprawia, że ​​czujesz się nieistotny - powiedział lider wyprawy OCEARCH Chris Fischer w wideo opublikowane na Facebooku. - Czujesz podziw i szacunek dla zwierzęcia i całej jego mądrości. 

Naukowcy nazwali rekina Nukumi, na cześć mądrej babci z legend rdzennych Amerykanów Mi'kmaq, których ziemie obejmowały Nową Szkocję. Naukowcy opublikowali również wideo, na którym możecie zobaczyć rekina w całej okazałości, po tym jak został wyposażony w czujnik śledzący oraz w czasie badań, którym został poddany na pokładzie statku badawczego. 

"Królowa oceanu"

Żarłacz biały może żyć nawet 70 lat. Nukumi prawdopodobnie urodziła swój pierwszy miot 30 lat temu, co czyni ją co najmniej babcią, powiedział Fischer. Prawdopodobnie rozmnażała się około 15 razy w swoim życiu, co oznacza, że mogła mieć nawet 100 potomstwa. 

Naukowcy porównują skład chemiczny krwi “królowej oceanu” z próbkami pobranymi od młodych rekinów, co powinno pomóc w ustaleniu liczby potomstwa Nukumi. Dodatkowo w czasie badań udało się zrobić prześwietlenie organów zwierzęcia. Bardzo rzadko naukowcy mają okazję badać tak stare rekiny, dlatego Nukumi stała się cennym źródłem wiedzy na temat gatunku. 

Jej rozmiar dodatkowo stawia ją wśród największych osobników swojego gatunku. Według National Geographic większość samic mierzy od 4,6 do 4,9 metrów długości, ale największa samica "Deep Blue" mierzyła 6 metrów. Samce mogą dorastać nawet do 11 metrów długości i ważyć do 2 ton. 

Żarłacze białe nie cieszą się dobrą sławą, ze względu na agresywne zachowania i przypadki ataków na człowieka. Badania pozwoliły jednak ustalić, że ludzie nie należą do "przysmaków" rekinów, a ataki wynikały z błędnej oceny sytuacji przez drapieżnika. Niemniej są one jednymi z najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)