Szczepionka na koronawirusa spowoduje śmierć pół miliona rekinów? Ekolodzy alarmują

Szczepionka na koronawirusa może przyczynić się do śmierci nawet pół miliona rekinów - alarmują ekolodzy z Kalifornii. Obrońcy drapieżnych ryb przypominają, że do produkcji preparatu ma zostać wykorzystany skwalen, czyli olej z ich wątroby.

Szczepionka na koronawirusa może przyczynić się do śmierci pół miliona rekinów - ostrzegają ekolodzy
Szczepionka na koronawirusa może przyczynić się do śmierci pół miliona rekinów - ostrzegają ekolodzy
Źródło zdjęć: © Flickr

29.09.2020 13:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szczepionka na koronawirusa to obecnie jeden z najbardziej pożądanych preparatów na rynku. Podczas gdy cały świat czeka na informację o opracowaniu skutecznego leku przeciwko COVID-19, ekolodzy martwią się, że jego produkcja może doprowadzić do śmierci rekinów.

Obrońcy drapieżnych ryb przypominają, że skwalen, czyli naturalny olej pozyskiwany z wątroby rekina, jest używany w medycynie jako składnik zwiększający skuteczność szczepionki poprzez wywoływanie bardziej intensywnej odpowiedzi immunologicznej.

Brytyjski koncern farmaceutyczny GlaxoSmithKline używa skwalenu do produkcji szczepionek przeciwko grypie. Firma zapowiedziała niedawno, że wypuści na rynek nawet miliard dawek tego składnika do potencjonalnego zastosowania w szczepionkach przeciwko COVID-19. Głos w sprawie postanowili zabrać ekolodzy z kalifornijskiej organizacji Shark Allies.

Aktywiści i ekolodzy poinformowali, że masowa produkcja szczepionek na bazie oleju z wątroby rekina może mieć katastrofalny wpływ na populację tych zwierząt. Przypominają, że do produkcji jednej tony skwalenu potrzeba około 3 000 drapieżnych ryb.

Shark Allies wylicza, że jeżeli cała ludzka populacja otrzymałaby szczepionkę na bazie skwalenu, to zginęłoby około 250 tysięcy rekinów. Jeżeli odporność na koronawirusa wykształciłaby się dopiero po zaaplikowaniu podwójnej dawki, życie straciłoby pół miliona drapieżników.

- Jest tak wiele niewiadomych dotyczących długości trwania pandemii. Jeżeli będziemy kontynuować wykorzystywanie rekinów do pozyskiwania tego składnika, ich populacja z roku na rok może się zmniejszać - mówi Stefanie Brendl, założycielka i szefowa organizacji Shark Allies, cytowana przez serwis Polsat News. - Pozyskiwanie czegoś z dzikiego zwierzęcia nigdy nie będzie zrównoważone - dodaje.

W związku z alarmującą sytuacją, naukowcy badają w laboratoriach syntetyczną wersję skwalenu pozyskiwaną ze sfermentowanej trzciny cukrowej.

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościkoronawirusszczepionka
Komentarze (45)