Oszustwo na OLX. Serwis ostrzega. Kupujesz? Uważaj

Oszustwo na OLX. Serwis ostrzega. Kupujesz? Uważaj
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Adam Bednarek

14.10.2019 14:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

OLX ostrzega przed przekrętami w serwisie z ogłoszeniami. Na blogu zamieszczono najpopularniejsze w ostatnim czasie metody przestępców.

OLX w swoim wpisie na blogu zwraca uwagę, że ofiary bardzo często wspominają, że "nic nie wzbudzało podejrzeń". Dlatego serwis przygotował poradnik, w którym ostrzega, jakie zachowanie sprzedających lub kupujących powinny nas zaniepokoić.

Uważać musimy przede wszystkim wtedy, gdy trudno jest dogadać się w temacie odbioru osobistego. "Niby jest możliwy, ale w bardzo późnych godzinach nocnych, bo sprzedający właściwie ciągle pracuje i jest zajęty lub odbiór możliwy dopiero za kilka dni" - jak pisze OLX, taka wymówka jest sygnałem ostrzegawczym. Szczególnie wtedy, gdy wystawiający domaga się płatności z góry.

Innym zdradzającym oszusta zachowaniem jest narzucona presja czasu. Podobnie zachowywała się sprzedająca fałszywe bilety na koncert Dawida Podsiadły. Zachęcała do wpłaty tłumacząc, że zainteresowanie jest duże, więc "kto pierwszy, ten lepszy".

"To klasyczna forma nacisku i wykorzystania tzw. reguły niedostępności. Nie daj się wrobić!" - przestrzega OLX.

Jeśli jeszcze ktoś domaga się natychmiastowej wpłaty, np. Blikiem albo przelewem ekspresowym, to zachowajmy czujność. O ile przelew wysłany np. w piątek wieczorem będziemy mogli w niektórych przypadkach zatrzymać - gdy dojdzie do nas, że padliśmy ofiarą oszusta - tak przy transakcji Blikiem pieniądze bardzo szybko stracimy. Właśnie stąd popularność "metody na Blika".

OLX podkreśla również, by nie wierzyć w przesłany skan dowodu osobistego. Niby pokazanie dokumentu, na którym znajdują się poufne dane, powinno pozwolić uwierzyć w czyste intencje sprzedającego. Niestety, bardzo często oszuści posługują się kradzionymi egzemplarzami.

Skąd oszuści mają cudze dowody osobiste? Czasami mogą wykorzystywać to, co znajdą w sieci. Bardzo często tworzą też fałszywe ogłoszenia o pracę - dzięki temu niektórzy sami dostarczają im skany dowodów, które później wykorzystywane są w przekrętach.

Warto zastosować się do powyższych reguł. I pamiętać, żeby w trakcie zakupów w sieci nie kierować się emocjami (niska, atrakcyjna cena niech zmusi nas do zastanowienia, a nie prędkich reakcji).

Więcej o metodach oszustów pisaliśmy w tekście "Oszuści na OLX znowu grasują. Pokazujemy, jak działają przestępcy".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także