Oszczędniejsze zasilacze z nowymi tranzystorami

Oszczędniejsze zasilacze z nowymi tranzystorami

Oszczędniejsze zasilacze z nowymi tranzystorami
Źródło zdjęć: © IDG
16.07.2009 10:36

Związane z elektronicznymi gadżetami marnotrawstwo energii można ograniczyć, zastępując stosowane w elektronicznych zasilaczach impulsowych tranzystory krzemowe nowymi tranzystorami z azotku galu- informuje "New Scientist"

Dzięki zmniejszonym rozmiarom i mniejszemu wydzielaniu ciepła takie zasilacze można by na przykład wbudowywać do notebooków, - wystarczyłoby tylko podłączać do nich kabel sieciowy - twierdzą specjaliści z Fujitsu Laboratories.

Obraz
© (fot. tracer)

Obecnie stosowane zasilacze wykorzystują do przekształcania prądu zmiennego w prąd stały tranzystory, szybko przełączające się od stanu przewodzenia do blokowania prądu. Krzemowe tranzystory słabo sobie radzą z wysokim napięciem, co prowadzi do sporych strat energii. Natomiast azotek galu (GaN) powoduje znacznie mniejsze straty, a zbudowane z niego tranzystory mogą działać przy dużo wyższej częstotliwości, co pozwala konstruować nawet dziesięciokrotnie mniejsze zasilacze. Mogłyby one trafić na rynek około roku 2011.

Firma Fujitsu chce najpierw zastosować nowe zasilacze w energochłonnych centrach przetwarzania danych - tam ich wprowadzenie mogłoby zmniejszyć zużycie energii o około 12 procent.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)