Trwa ładowanie...

Ostatni polski okręt podwodny. ORP Orzeł jest bezbronny

Komenda Portu Wojennego w Gdyni poinformowała, że postępowanie przetargowe dotyczące naprawy systemu ofensywnego polskiego "Orła" zostało unieważnione.
Share
ORP Orzeł
ORP Orzeł Źródło: Wikimedia Commons
d4hyydw

Przetarg na naprawę wyrzutni torpedowych wraz z elementami dodatkowymi na wyposażeniu ORP Orzeł został ogłoszony 22 marca br. Powodem unieważnienia był fakt, że żaden podmiot mogący zająć się naprawą nie złożył swojej propozycji.

Unieważnienie przetargu oznacza to, że ostatni polski okręt podwodny pozostanie w rzeczywistości bezbronny. Planowane prace miały bowiem objąć naprawę wyrzutni torpedowych, zewnętrznego urządzenia załadowczego TPU oraz bloku sterującego automatyką systemu uzbrojenia Murena-E.

Zamawiający udostępnił szczegóły planowanych prac, więc wiadomo, że dodatkowo należało wykonać m.in. pomiary kalibru oraz osiowości sześciu wyrzutni torpedowych, przygotować technologię ich naprawy czy dokonać kalibracji wyrzutni na ślizgach prowadzących i pierścieniach uszczelniających na kaliber 536 mm.

d4hyydw

Dodatkowo wykonawca miał również przywrócić możliwość regulacji osiowości TPU do wyrzutni torped oraz m.in. wykonać próbę zaokrętowania ćwiczebnej torpedy SET-53. Naprawa systemu Murena-E miała objąć możliwości sterowania pracą urządzenia wewnętrznego załadunku torped.

Na początku marca 2021 r. rozpoczęła się dezaktywacja Kobbenów - ORP Sęp i ORP Bielik. W związku z tym ORP Orzeł jest ostatnim polskim okrętem podwodnym, który pozostał w służbie.

Niestety jego niewielkie możliwości bojowe zostały teraz dodatkowo ograniczone i nie zapowiada się na to, by sytuacja miała się zmienić. Nadal nie są też znane szczegóły dotyczące planów zakupu nowych okrętów podwodnych.

d4hyydw

Zobacz: Lądowanie na Księżycu. Ekspert wyjaśnia teorie spiskowe [Wideo]

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4hyydw

Podziel się opinią

Share
d4hyydw
d4hyydw
Więcej tematów