ORP Generał Kazimierz Pułaski rozpoczął misję w NATO. Trwają pierwsze manewry

ORP Generał Kazimierz Pułaski rozpoczął misję w NATO. Trwają pierwsze manewry

ORP Generał Kazimierz Pułaski rozpoczął misję w NATO. Trwają pierwsze manewry
Źródło zdjęć: © ADAM NOCON/East News
Arkadiusz Stando
08.02.2019 12:17

Polska fregata ORP Generał Kazimierz Pułaski od 1 stycznia należy do Sił Odpowiedzi NATO. W ostatnich dniach okręt stacjonował w norweskim Bergen, przygotowując się do manewrów, które rozpoczęły się 5 lutego.

Od 1 lutego polska jednostka ORP Generał Kazimierz Pułaski należy do składu 1 Grupy Stałego Zespołu Okrętów NATO (Standing NATO Maritime Group One). Wizyta w Bergen miała przygotować okręt wraz z załogą na płynne dołączenie do grupy NATO.

Podczas wizyty odbył się cały szereg spotkań. Dotyczyły przede wszystkim wprowadzenia do wspólnej koordynacji działań na wszelkich płaszczyznach podczas aktywności na morzu. Było to szczególnie ważne nie tylko ze względu na dołączenie do Sił Odpowiedzi NATO, ale też ze względu na udział w międzynarodowym ćwiczeniu.

5 lutego okręt ORP Generał Kazimierz Pułaski wraz z całym składem SNMG1 oraz okrętami towarzyszącymi wypłynęły w morze. Rozpoczęto wówczas manewry TG-19, które mają potrwać do 15 lutego.

TG-19 Dynamic Guard - to międzynarodowe manewry organizowane przez Norwegię. Biorą w nim udział okręty z SNMG1, czyli grupy do której dołączył ORP Generał Kazimierz Pułaski. Będą im towarzyszyć jednostki nawodne i podwodne z Francji, Hiszpanii, Norwegii, Danii, Holandii oraz Niemiec.

Podczas serii spotkać uzgadniano szczegóły dotyczące przede wszystkim bezpieczeństwa oraz efektywności manewrów. Dynamic Guard ma przede wszystkim pomóc budować współpracę między jednostkami.

SNMG1 składa się z amerykańskiego flagowego niszczyciela rakietowego USS Gravely (DDG107), niemieckiego okrętu zaopatrzeniowego FGS Spessart (A1442) oraz polskiej fregaty rakietowej ORP Generała Kazmierza Pułaskiego (FRR 272). Polski okręt od 1 stycznia 2019 roku należy do Sił Odpowiedzi NATO.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)