Opublikowano listę najpopularniejszych smartfonów. Masz jeden z nich?

Opublikowano listę najpopularniejszych smartfonów. Masz jeden z nich?

Opublikowano listę najpopularniejszych smartfonów. Masz jeden z nich?
Źródło zdjęć: © Andrzej Hulimka, WP.PL
17.07.2014 13:04, aktualizacja: 17.07.2014 13:28

Firma analityczna Counterpoint postanowiła odpowiedzieć na pytanie, które z pewnością dręczy niejednego pasjonata nowoczesnych technologii – jakie tak naprawdę są najpopularniejsze smartfony na rynku? Aby to określić zebrała danę od największych sieci handlowych i dystrybutorów w aż 35 krajach. Tak szeroko zakrojone badanie pozwala nakreślić wiarygodny obraz dla całego świata.

Analizę przeprowadzono w maju tego roku, a właśnie teraz opublikowano jej pełne wyniki. Mogą one zaskoczyć tych, którzy wieszczyli już koniec dominacji Apple'a na tym rynku – jego flagowy produkt, iPhone 5s, utrzymał się na pierwszej pozycji. Mimo bardzo dobrego startu Samsunga Galaxy S5, który debiutował na rynku w kwietniu i w ciągu miesiąca od swojej premiery sprzedał ponad 11 milionów egzemplarzy, koreańskiej firmie nie udało się przebić wyników osiąganych przez flagowca z Cupertino. Nawet mimo tego, że jest on w sprzedaży od września zeszłego roku.

Spadek sprzedaży S5 i pozostałych modeli doprowadził nawet do tego, że Samsung zapowiedział niedawno spadek zysku operacyjnego o 24% - trzeci kwartał z rzędu notując ujemne wyniki finansowe.

Sytuacja wygląda nieco lepiej dla Samsunga, jeżeli wziąć pod uwagę ogólny udział w rynku – produkowane przez niego smartfony zajęły aż pięć z dziesięciu miejsc na liście. Poza dwoma największymi rywalami dwie pozycje wygryzła jeszcze dla siebie chińska firma Xiaomi. Udało jej się to dzięki wypuszczeniu dwóch modeli – MI3 i Hongmi Red Rice – na światowe rynki.

Autorzy badania zauważają również, że aż trzy spośród dziesięciu telefonów w zestawieniu to tzw. "phablety" – urządzenia o ekranach tak dużych, że traktuje się je już jako coś pośredniego między komórką a tabletem. Ich ogólny udział w rynku to w tej chwili już niemal 40%, co dobitnie pokazuje, że klienci chcą większych ekranów. Nic dziwnego więc, że od dłuższego czasu spekuluje się, że Apple w końcu zrewiduje swoją filozofię "telefonu obsługiwanego jedną ręką" i już we wrześniu tego roku zapowie nowego, większego iPhone'a. Rozumując logicznie – to dla nich jedyny sposób na zachowanie rynkowej przewagi nad konkurencją.

A oto i pełna lista najlepiej się sprzedających smartfonów na całym świecie:

  1. iPhone 5s (Apple)
  2. Galaxy S5 (Samsung)
  3. Galaxy S4 (Samsung)
  4. Note 3 (Samsung)
  5. iPhone 5c (Apple)
  6. iPhone 4S (Apple)
  7. MI3 (Xiaomi)
  8. Galaxy S4 mini (Samsung)
  9. Hongmi Redrice (Xiaomi)
  10. Galaxy Grand 2 (Samsung)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (343)