"Olbrzym" znaleziony u wybrzeży Wietnamu. Nazwali go podwodnym Darthem Vaderem
Naukowcy odkryli nowy gatunek skorupiaka po zbadaniu próbek kupionych od wietnamskich rybaków. Ze względu na podobieństwo głowy do słynnego hełmu Dartha Vadera z "Gwiezdnych Wojen" został nazwany na cześć lorda Sithów.
To Bathynomus vaderi znaleziony w Morzu Południowochińskim - nowy rodzaj skorupiaków z rzędu równonogów (Isopoda). Właściwie należy do stonogowców olbrzymich, które obficie występują w zimnych, głębokich wodach. Badacze podzielili się swoim odkryciem w naukowym czasopiśmie "ZooKeys".
Głowa skorupiaka jak hełm lorda Sithów
Jak opisują naukowcy, głowa Bathynomus vaderi przyciągnęła uwagę zespołu naukowego przez znaczące różnice w porównaniu z innymi gatunkami stonogowców giganta. Ze względu na podobieństwo głowy do słynnego hełmu Dartha Vadera z "Gwiezdnych Wojen" zrodził się pomysł na przydomek "vaderi".
Zespół badawczy zaobserwował nowy gatunek po zbadaniu próbek kupionych od wietnamskich rybaków w Hanoi w Wietnamie. Skorupiak Bathynomus vaderi należy do rodzaju Bathynomus – gromadzącego stonogowce olbrzymie. Jest to "supergigant", osiągający masę ponad jednego kilograma i długość do 32,5 centymetrów, co czyni go jednym z największych stonogowców.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podwodny Darth Vader tak smaczny jak homar?
Według badań opublikowanych w naukowym czasopiśmie "ZooKeys", Bathynomus vaderi jak dotąd zidentyfikowano jedynie w pobliżu Wysp Spratly, chociaż naukowcy przypuszczają, że może występować również w innych rejonach Morza Południowochińskiego.
Naukowcy odkryli unikalne cechy fizyczne, które wskazywały na nową odmianę gatunku. Bathynomus vaderi wyróżnia się charakterystycznym zagłębieniem w kości biodrowej oraz wyjątkowym grzebieniem kostnym wystającą z kości kruczej, odróżniającym go od innych supergigantycznych stonogowców.
Badacze zauważyli, że w ostatnim czasie gatunki z rodzaju Bathynomus zyskały popularność jako przysmak w Wietnamie, często są porównywane do homara. Wzrost lokalnego popytu sprawił, że te morskie stworzenia stały się drogim towarem na rynku owoców morza, co w następstwie doprowadziło do wzmożonego rybołówstwa w regionie.