Okręt-cel w pobliżu Mostu Krymskiego. Rosjanie umieścili go tam celowo

Rosyjski okręt-cel pojawił się w pobliżu mostu łączącego okupowany Krym i Półwysep Taman. Zdjęcia i filmy pokazujące jednostkę zostały opublikowane przez lokalne media. Wyjaśniamy, co to za okręt i jakie może być jego przeznaczenie.

Most Krymski - zdjęcie ilustracyjne
Most Krymski - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | Mikhail Svetlov
Karolina Modzelewska

06.07.2022 | aktual.: 06.07.2022 08:18

Rosjanie umieścili okręt projektu 436BYS(R) w pobliżu Mostu Krymskiego, jak donosi Militarnyj. Serwis wyjaśnia, że jest to jednostka bez własnego napędu o długości 45 metrów i szerokości 8 metrów, zbudowana w stoczni znajdującej się w rejonie Niżnegorodu. Posiada dziewięć masztów z odbłyśnikami, których podstawowym zadaniem jest odbijanie światła generowanego przez źródło i odpowiednie jego ukierunkowanie.

Rosyjski okręt-cel w pobliżu Mostu Krymskiego

Według Militarnyj okręt jest przeznaczony do testowania pocisków przeciwokrętowych i został umieszczony w tym miejscu, bo Rosjanie poważnie podchodzą do pojawiających doniesień na temat możliwości zniszczenia Mostu Krymskiego. Z informacji publikowanych przez ukraińskie media wynika, że jednostka znajduje się po północnej stronie mostu, gdzie czeka na trafienie przez nadbrzeżne systemy rakietowe. Rosjanie prawdopodobnie spodziewają się, że aktywna głowica naprowadzająca amerykańskiego przeciwokrętowego pocisku manewrującego Harpoon zareaguje na cel. Okręt można zobaczyć na nagraniu znajdującym się poniżej:

Okręty-cele to okręty, które zostały wycofane ze służby, przejęte od wroga lub (co jest rzadziej spotykane) specjalnie wybudowane w celach ćwiczeń strzeleckich marynarki wojennej lub do testowania broni. Uderzanie w tego typu obiekty, to skuteczny sposób na sprawdzenie nowej broni, czy samych okrętów w realnych warunkach. Zazwyczaj przed zatopieniem okrętu-celu dopełniane są niezbędne formalności związane z ogólnie przyjętymi normami środowiskowymi i normami dotyczącymi bezpieczeństwa czy zdrowia ludzkiego. Okręty są dokładnie oczyszczane. Usuwa się potencjalnie niebezpieczne materiały i substancje np. azbestu, paliwa czy oleje.

Przykładem okrętu-celu, jak donosi serwis Military History, jest brytyjski okręt pancerny klasy Lord Nelson - HMS Agamemnon. Jednostka w latach 1920-1921 została przerobiona na okręt sterowany radiowo i była używana do oceny uszkodzeń, które mogą powstać po ataku samolotów i dział różnego kalibru. Okręt pod koniec 1926 roku został zastąpiony przez HMS Centurion, a w 1927 roku przekazany do rozbiórki.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski