Oko z probówki. Sztuczny mózg jest w stanie stworzyć oczy

Komórki macierzyste pozwalają na wytworzenie dowolnego rodzaju komórki, który funkcjonuje w ludzkim organizmie. W tym rzecz jasna komórek nerwowych. Dzięki temu udało się stworzyć sztuczny mózg, który wygenerował własne oczy.

Oko
Oko
Źródło zdjęć: © Unsplash.com

21.08.2021 16:04

Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Dusseldorfie stworzyli sztuczny mózg. Wykorzystali do tego komórki macierzyste, pozyskane z pobranych od czterech dawców komórek skóry. Z uzyskanych komórek macierzystych wytworzono komórki nerwowe, które złożyły się na prymitywny mózg w skali mikro.

Przebieg badania był zaskakujący. Okazało się, że był on w stanie wytworzyć własne "oczy", a dokładniej komórki, które działają na takiej samej zasadzie, jak pęcherzyki oczne, które teoretycznie mogłyby ewoluować w siatkówkę.

Autor badania, Jay Gopalakrishnan, zauważa, że powstałe w ten sposób komórki mogą odegrać ważną rolę w okulistyce. Przy pomocy tak wytwarzanych komórek możliwe będzie ułatwienie leczenia schorzeń, które wymagają transplantacji. Ponadto komórki będą mogły zostać wykorzystane do pierwszych faz testowania leków okulistycznych.

To pierwszy raz, gdy udało się wytworzyć tego typu komórki, będące częścią organoidów mózgowych. Na 314 wytworzonych mózgów, aż 72 proc. z nich wytworzyły pęcherzyki oczne. Wszystkie te struktury zawierały różne typy komórek siatkówek reagujące na światło. Organoidy zawierały też komórki soczewki i rogówki.

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)