Ogromne straty Rosjan. Ukraińcy masakrują przeciwników
Ponad 500 żołnierzy, sześć czołgów i dziesiątki pojazdów uniwersalnego zastosowania, ale też 24 systemy artyleryjskie i jeden system obrony powietrznej. To straty, które według ukraińskiego portalu Army Inform poniosła od 24 do 27 sierpnia armia Federacji Rosyjskiej.
Ukraińcy regularnie przekazują za pośrednictwem mediów społecznościowych i komunikatorów internetowych informacje o kolejnych zniszczeniach dokonanych po stronie Rosjan. W ostatnim czasie mogliśmy usłyszeć m.in. o zniszczeniu na Krymie systemu S-400 Triumf lub kolejnego T-90M Proryw, których w armii agresora stale ubywa.
Teraz – przy okazji opublikowania najnowszego raportu strat Rosjan na ukraińskim portalu Army Inform – dowiadujemy się o następnych zniszczeniach ważnych maszyn będących na wyposażeniu armii rosyjskiej. Są nimi m.in. działo 2A36 Hiacynt-B oraz czołg T-72B3, który stanowi jedną z nowszych konstrukcji na froncie.
Kolejne straty Rosjan. Ukraińcy detronizują Hiacynta i T-72B3
Wśród najważniejszych strat po stronie armii Federacji Rosyjskiej z ostatnich dni, podkreślić warto przede wszystkim eliminację czołgu T-72B3. Zniszczony przez artylerię i amunicję krążącą w okolicy Kreminny w obwodzie ługańskim wóz powoli "gotował się" – jak opisuje profil Ukraine Weapons Tracker na platformie X – by ostatecznie w widowiskowy sposób w całości zająć się płomieniami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wyjaśniał wcześniej dziennikarz WP Przemysław Juraszek, T-72B3 to w istocie najliczniejsze nowoczesne czołgi wykorzystywane na froncie przez Rosjan. Tamtejszy przemysł zbrojeniowy wyposażył je w system kierowania ogniem Sosna-U stworzony w oparciu o kamery termowizyjne Catherine-FC.
Produkowane od 2011 r. czołgi T-72 w wariancie B3 charakteryzują się ulepszoną względem poprzednich wersji armatą 2A45M-5 z poprawioną stabilizacją i automatem ładowania przystosowanym do strzelania pociskami Świeniec-2.
Jako kolejny sukces Ukraińców można uznać zniszczenie działa 2A36 Hiacynt-B. Tę broń zniszczono z kolei w regionie Piasków Oleszkowskich w obwodzie chersońskim – również przy pomocy ukraińskiej artylerii.
Ta holowana konstrukcja z lat 70. ubiegłego wieku jest ważnym celem dla Ukraińców z uwagi na dużą szybkostrzelność i zasięg broni. Hiacynt-B może posłać pocisk kal. 152 mm na odległość niemal 30 km lub nawet 40 km, jeśli zastosowane zostanie wspomaganie rakietowe. W ciągu minuty 2A36 jest w stanie oddać sześć strzałów.
Mimo dużej użyteczności, ze względu na siłę rażenia, rosyjskie Hiacynty charakteryzują się niską mobilnością. Gabaryty działa sprawiają, że broń musi być transportowana ze wsparciem dużej ciężarówki lub ciągnika artyleryjskiego. Z drugiej jednak strony, umożliwia to transportowanie broni z prędkością do 80 km/h.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski