Ogromne lodowe szpile na powierzchni Europy. To tam może istnieć życie

Naukowcy twierdzą, że księżyc Jowisza, Europa, daje duże szanse na odnalezienie życia. Jest tylko jeden problem - z nowych badań wynika, że powierzchnia może być trudna do zdobycia.

Ogromne lodowe szpile na powierzchni Europy. To tam może istnieć życie
Źródło zdjęć: © NASA
Adam Bednarek

Według naukowców z Cardiff University, powierzchnię księżyca Europa pokrywają ogromne lodowe szpile, mające wysokość nawet 15 metrów. Jak pisze serwis pulskosmosu.pl, z badań wynika, że kolce występują obok siebie w odległości do pięciu metrów.

Podobne stożki lodowe znajdują się na Plutonie. Przypominają one penitenty, które znaleźć można na Ziemi. Najlepiej wykształcone przykłady penitentów)
{:external} występują w Andach Środkowych w Ameryce Południowej, w Pamirze i Hindukuszu w środkowej Azji oraz w masywie Kilimandżaro w Afryce Centralne. Tyle że "u nas" ich wysokość rzadko kiedy przekracza 2 metry. Na Plutonie i Europie - jak wynika z najnowszych badań naukowców - mamy do czynienia ze znacznie wyższymi okazami.

Obraz
© Wikipedia

Na razie możemy traktować to jako naukową ciekawostkę, ale w niedalekiej przyszłości może to być niemały problem. Od dawna wiemy, że Europę pokrywa lód, więc jeśli NASA chciałaby odnaleźć tam życie - a są na to szanse - musiałaby przekopać się przez jego pokrywę. Najpierw trzeba wylądować.

NASA planuje wysłać dwie misje na Europę. Pierwsza z nich, planowana na 2022 rok, ma eksplorować powierzchnię planety, w celu odnalezienia odpowiedniego miejsca do lądowania. Następna misja obejmie wysłanie lądownika, który będzie wędrował po Europie i wwiercał się w powierzchnię, szukając śladów życia. NASA twierdzi, że w ciągu najbliższych 20 lat powinno się to udać. Nie wiadomo jednak, czy spełnienie pierwszego punktu planu nie okaże się trudniejsze niż podejrzewano.

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz e-sport? Wypełnij nasz quiz!

wiadomościeuropajowisz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)