Ograniczenie sprzedaży Windows XP w Rosji jednak legalne

Ograniczenie sprzedaży Windows XP w Rosji jednak legalne

08.09.2009 12:00, aktual.: 09.09.2009 10:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rosyjski Federalny Urząd Antymonopolowy nie znalazł podstaw prawnych i uchybień, które pozwoliłyby oskarżyć Microsoft o praktyki monopolistyczne na tamtejszym rynku. Urząd wskazywał wcześniej, że ograniczenie sprzedaży Windows XP mieści się w tej kategorii niechcianych praktyk gospodarczych.

Micrsoft w czerwcu tego roku postanowił ograniczyć sprzedaż systemu operacyjnego Windows XP na rynku rosyjskim. Rosyjski Federalny Urząd Antymonopolowy stwierdził wówczas, że decyzja narusza obowiązujące w Rosji przepisy antymonopolowe. Urzędnicy argumentowali, że popyt na Windows XP był w momencie podjęcia decyzji wciąż bardzo wysoki, a Microsoft chciał sztucznie ograniczyć jego podaż. Pozostałe kontrowersje Urzędu budziła polityka cenowa Microsoftu.

Teraz Microsoft oznajmił, że urzędnicy nie znaleźli żadnych nieprawidłowości, które świadczyłyby o stosowaniu praktyk monopolowych w momencie obniżania sprzedaży Windows XP. W oficjalnym oświadczeniu firmy czytamy: "Microsoft jest zdeterminowany by przestrzegać prawa w Rosji oraz wszystkich innych państwach, w których prowadzi swój biznes. Jesteśmy szczęśliwi, że rosyjski urząd nie znalazł żadnych nieprawidłowości.

Z danych serwisu StatCounter wynika, że w Federacji Rosyjskiej system operacyjny Windows XP notuje obecnie aż 83,9% popularności (okres od 8 sierpnia do 8 września 2009). Na kolejnych miejscach znajdują się kolejno Windows Vista (13,08%), Windows 7 (0,92%), Windows 2003 (0,53%), MacOS (0,51%) oraz "inne" (1,06%).

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)