Oglądasz telewizję? To może oznaczać, że dbasz o planetę

Spędzanie przed telewizorem długich godzin nie zawsze jest bezcelowe. Poza wymiarem rozrywkowym i edukacyjnym niesie to ze sobą też pozytywny wpływ na planetę. Takie są wnioski badania przeprowadzonego przez zespół dr Joanny Kacprzyk.

Oglądanie telewizji może mieć pozytywny wpływ na ekologię
Oglądanie telewizji może mieć pozytywny wpływ na ekologię
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Norbert Garbarek

17.02.2023 | aktual.: 22.02.2023 15:04

Wielu roślinom na Ziemi grozi wyginięcie. W opublikowanym na łamach "Annals of Botany" opracowaniu zespół dr Kacprzyk stwierdził, że chodzi nawet o 40 proc. wszystkich gatunków. Istotny w ich kontekście jest fakt, że to właśnie roślinność jest jednym z kluczowych elementów utrzymujących przyszłość ludzkości na planecie. Jak się jednak okazuje – zaangażowaniem w dbałość o ekologię może być nawet oglądanie telewizji.

Ludzie nie zdają sobie sprawy z istnienia wielu roślin

Badanie przeprowadzone przez dr Joannę Kacprzyk z University College w Dublinie jest swego rodzaju rozszerzeniem obserwacji dotyczących wpływu oglądania telewizji na rozpoznawanie różnych gatunków zwierząt. Do tej pory dowiedziono, że "przyrodnicze filmy dokumentalne mogą wpływać na postrzeganie gatunków zwierząt i wzmacnianie więzi z naturą" - informują naukowcy.

Podobnie jest w przypadku roślinności, co potwierdził eksperyment przeprowadzony podczas emisji programu "The Green Planet" na BBC w Wielkiej Brytanii. Do seansu przed telewizorami zasiadło ok. 5 mln ludzi, którzy w trakcie nadawania mieli okazję podziwiać mnóstwo nieznanych im dotąd roślin (naukowcy mówią o tzw. ślepocie roślin, czyli lekceważeniu i braku świadomości, jak rozbudowana jest botanika), o których ochronie, występowaniu i użyteczności w przyrodzie opowiadał David Attenborough.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wystarczył jeden program o roślinach, aby ludzie zainteresowali się botaniką

Naukowcy z zespołu dr Kacprzyk zapisywali każdy rodzaj rośliny, który pojawił się w programie BBC. Następnie sprawdzali liczbę wyszukiwań każdego z tych gatunków w internecie (Trendy Google oraz Wikipedia). Badanie potwierdziło, że emisja "The Green Planet" przyczyniła się do istotnego wzrostu zainteresowania w internecie roślinnością, o której opowiadano w telewizji.

Zobacz fragment programu The Green Planet od BBC

W ciągu tygodnia po wyświetleniu programu na Wikipedii odnotowano ponad 30-procentowy wzrost ruchu na stronach, które dotyczyły gatunków roślin, o których opowiadał Attenborough. Podobny wynik (28,1 proc.) dotyczył też wyszukiwań w Google, gdzie widzowie postanowili zasięgnąć więcej informacji dotyczących świata botaniki. "Nasze wyniki sugerują, że ludzie uznali niektóre gatunki roślin za szczególnie urzekające. To może być wykorzystane do promowania ochrony środowiska" – informuje główna autorka badania.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

newsnaukarośliny
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)