Oglądaj start rakiety Falcon 9 na żywo. W tę misję duży wkład mieli Polacy

2 kwietnia o 22:30 kolejna rakieta pod egidą SpaceX ruszy w przestrzeń kosmiczną. "Dragon Cargo" przewiezie liczne ładunki na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Na pokładzie znajdą się m.in. specjalistyczne sprzęty tworzone przez polskich naukowców.

Oglądaj start rakiety Falcon 9 na żywo. W tę misję duży wkład mieli Polacy
Źródło zdjęć: © PAP | SpaceX
Barnaba Siegel

Z Przylądku Canaveral na Florydzie wystartuje rakieta Falcon-9. Dostarczy do Międzynarodowej Stacji kosmicznej instrument ASIM. Pracowali nad nim także specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i polskiej firmy Creotech Instruments.

- ASIM badać będzie relacje między tajemniczymi zjawiskami zachodzącymi w czasie silnych burz w stratosferze i mezosferze, na wysokości kilkudziesięciu tysięcy metrów nad powierzchnią Ziemi. Dawniej zjawiska te wielokrotnie interpretowane były jako dowody na odwiedziny kosmicznych gości. Przez naukowców bywają nazywane "niebieskimi dżetami", "duchami" i "elfami". Nie da się ich jednak obserwować z Ziemi, ponieważ zachodzą w czasie burz, kiedy niebo zasnuwają chmury – tłumaczy Jacek Kosiec, Dyrektor Programu Kosmicznego w Creotech Instruments S.A. - Wiele wskazuje jednak na to, że mają wpływ na pogodę na Ziemi, a ich zbadanie pozwoli na tworzenie doskonalszych modeli klimatycznych naszej planety - dodaje.

Jaka dokładnie była rola Polaków w tym przedsięwzięciu? W Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk powstał projekt i pierwsze modele systemu zasilania i dystrybucji energii dla detektora promieniowania gamma MXGS (Modular X - and Gamma-ray Sensor) instrumentu ASIM. Z kolei firma Creotech Instruments S.A., jako podwykonawca, odpowiadała za montaż finalnych modeli (kwalifikacyjnego i lotnego) polskiego urządzenia, na które składało się ponad 30 bloków elektroniki spełniającej wyśrubowane kosmiczne wymagania.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)