Odtworzyli Marsa w centrum miasta. Kraków areną zmagań łazików marsjańskich
Kraków przygotowuje się do wrześniowych zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge. Żeby urealnić zmagania, na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej zbudowana została przestrzeń odzwierciedlająca powierzchnię Marsa.
European Rover Challenge to międzynarodowe zawody łazików marsjańskich, w których zespoły z całego świata rywalizują w projektowaniu i operowaniu robotami przeznaczonymi do eksploracji Marsa. Wydarzenie ma na celu promowanie nauki i technologii, oferując przyszłym inżynierom możliwość praktycznego zastosowania swojej wiedzy w realistycznych warunkach symulujących powierzchnię Czerwonej Planety.
Tegoroczna edycja European Rover Challenge jest wyjątkowa nie tylko ze względu na jubileusz dziesięciolecia, ale również ze względu na zmiany lokalizacji zawodów - zarówno w Polsce, jak i na Marsie. Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w Krakowie, we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą, która będzie gospodarzem marsjańskich zmagań. Co więcej, rozgrywki odbędą się w innej części Czerwonej Planety niż w poprzednich edycjach.
W ramach zawodów zbudowana została przestrzeń odzwierciedlająca powierzchnię Marsa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odtworzyli Marsa w centrum miasta
Stworzony fragment Czerwonej Planety, zwany Marsyardem, to miejsce, gdzie przyszli inżynierowie kosmiczni mogą w bezpiecznych warunkach uczyć się obsługiwania skonstruowanych przez siebie robotów marsjańskich na powierzchni przypominającej inną planetę.
Marsyard został zbudowany z kilkuset ton czerwonego porfiru wydobywanego w kopalni Zalas, co doskonale oddaje właściwości marsjańskiej powierzchni. W tworzenie tej przestrzeni w Krakowie zaangażowanych było kilkanaście osób, w tym naukowcy, technicy i partnerzy projektu.
Dlaczego warto odwiedzić zawody European Rover Challenge
Tegoroczne zawody European Rover Challenge odbędą się w dniach 6-8 września na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich fanów Marsa, kosmosu i technologii kosmicznych. Oprócz zawodów łazików marsjańskich, odwiedzający będą mogli odwiedzić stoiska wystawców i uczestniczyć w warsztatach naukowych.
Równolegle z zawodami ERC odbędzie się konferencja popularnonaukowa z udziałem ekspertów z globalnych agencji i firm kosmicznych. Specjaliści przedstawią plany eksploracji i osadnictwa w kosmosie oraz wpływ technologii kosmicznych na życie na Ziemi.