Odtworzyli Marsa w centrum miasta. Kraków areną zmagań łazików marsjańskich

Marsyard - przestrzeń odzwierciedlająca powierzchnię Marsa.
Marsyard - przestrzeń odzwierciedlająca powierzchnię Marsa.
Źródło zdjęć: © ERC
oprac. PMB

29.07.2024 13:01, aktual.: 29.07.2024 13:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kraków przygotowuje się do wrześniowych zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge. Żeby urealnić zmagania, na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej zbudowana została przestrzeń odzwierciedlająca powierzchnię Marsa.

European Rover Challenge to międzynarodowe zawody łazików marsjańskich, w których zespoły z całego świata rywalizują w projektowaniu i operowaniu robotami przeznaczonymi do eksploracji Marsa. Wydarzenie ma na celu promowanie nauki i technologii, oferując przyszłym inżynierom możliwość praktycznego zastosowania swojej wiedzy w realistycznych warunkach symulujących powierzchnię Czerwonej Planety.

Tegoroczna edycja European Rover Challenge jest wyjątkowa nie tylko ze względu na jubileusz dziesięciolecia, ale również ze względu na zmiany lokalizacji zawodów - zarówno w Polsce, jak i na Marsie. Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w Krakowie, we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą, która będzie gospodarzem marsjańskich zmagań. Co więcej, rozgrywki odbędą się w innej części Czerwonej Planety niż w poprzednich edycjach.

W ramach zawodów zbudowana została przestrzeń odzwierciedlająca powierzchnię Marsa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odtworzyli Marsa w centrum miasta

Stworzony fragment Czerwonej Planety, zwany Marsyardem, to miejsce, gdzie przyszli inżynierowie kosmiczni mogą w bezpiecznych warunkach uczyć się obsługiwania skonstruowanych przez siebie robotów marsjańskich na powierzchni przypominającej inną planetę.

Marsyard - przestrzeń odzwierciedlająca powierzchnię Marsa.
Marsyard - przestrzeń odzwierciedlająca powierzchnię Marsa.© ERC

Marsyard został zbudowany z kilkuset ton czerwonego porfiru wydobywanego w kopalni Zalas, co doskonale oddaje właściwości marsjańskiej powierzchni. W tworzenie tej przestrzeni w Krakowie zaangażowanych było kilkanaście osób, w tym naukowcy, technicy i partnerzy projektu.

W poprzednich edycjach inspirowaliśmy się północnymi lokalizacjami na Marsie, szczególnie tymi, na których lądowały łaziki misji marsjańskich. W tym roku przenieśliśmy się w całkowicie inne miejsce i będziemy pracować na powierzchni Valles Marineris, największego kanionu w Układzie Słonecznym, mierzącego aż 4000 km długości, 8 km głębokości i do 400 km szerokości. To gigantyczna struktura geologiczna i jedno z ciekawszych miejsc na Czerwonej Planecie, szczególnie w kontekście badań i jego przyszłości, ponieważ to potencjalna lokalizacja budowy przyszłej marsjańskiej bazy.

Anna Łosiakgeolog planetarna i ERC Chief Science Officer

Dlaczego warto odwiedzić zawody European Rover Challenge

Tegoroczne zawody European Rover Challenge odbędą się w dniach 6-8 września na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich fanów Marsa, kosmosu i technologii kosmicznych. Oprócz zawodów łazików marsjańskich, odwiedzający będą mogli odwiedzić stoiska wystawców i uczestniczyć w warsztatach naukowych.

Równolegle z zawodami ERC odbędzie się konferencja popularnonaukowa z udziałem ekspertów z globalnych agencji i firm kosmicznych. Specjaliści przedstawią plany eksploracji i osadnictwa w kosmosie oraz wpływ technologii kosmicznych na życie na Ziemi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także