Odrzutowy Bloodhound na sprzedaż za 11 milionów dolarów. Wciąż może pobić rekord

Odrzutowy Bloodhound na sprzedaż za 11 milionów dolarów. Wciąż może pobić rekord

Samochód odrzutowy Bloodhound LSR wystawiony na sprzedaż
Samochód odrzutowy Bloodhound LSR wystawiony na sprzedaż
Źródło zdjęć: © YouTube
28.01.2021 07:11

Samochód Bloodhound wyposażony w napęd odrzutowy został wystawiony na sprzedaż. Wszyscy zainteresowani, którym marzy się pobicie rekordu prędkości na lądzie, muszą głęboko sięgnąć do portfela. Za pojazd trzeba bowiem zapłacić aż 11 milionów dolarów.

Samochód z napędem odrzutowym Bloodhound Land Speed Record został wystawiony na sprzedaż. Obecny właściciel pojazdu przestał przeznaczać pieniądze na program, którego celem jest pobicie rekordu prędkości na lądzie. Wszystko za sprawą serii nieudanych prób, które trwają od kilku lat.

Mimo włożonych sił i sporych środków finansowych, przedsiębiorca Ian Warhurst nawet nie zbliżył się do aktualnie najlepszego wyniku ustanowionego przez brytyjski samochód odrzutowy ThrustSSC. Pojazd, za którego sterami zasiadł Andy Greene, osiągnął prędkość blisko 1 228 kilometrów na godzinę.

Choć w 2019 roku Bloodhound LSR przebił barierę magicznego tysiąca (1 010 km/h), projekt wpadł w duże problemy finansowe. Okazało się, że aby pobić rekord, konieczna jest inwestycja w napęd rakietowy. Koszt takiego przedsięwzięcia oszacowano na blisko 8 milionów funtów.

Samochód czeka na chętnych

Plany bicia rekordu jesienią 2021 roku pokrzyżowała pandemia koronawirusa. To właśnie przez nią wciąż nie pojawił się żaden chętny inwestor, a sam właściciel Bloodhound Land Speed Record nie jest już w stanie utrzymywać projektu.

- Kiedy zobowiązałem się zabrać samochód na próby wysokich prędkości w 2019 roku, przeznaczyłem sporo funduszy, aby osiągnąć ten cel, wierząc, że alternatywne źródła finansowania pozwolą pracować dalej i nadal podchodzić do prób bicia rekordu - komentuje obecny właściciel pojazdu.

– W tym momencie, o ile natychmiast nie pojawią się fundusze, mogę tylko zamknąć cały program albo wystawić projekt na sprzedaż. Dzięki temu ktoś, kto ma pasję i odpowiednie środki finansowe, może pobić wymarzony rekord. Ja oczywiście będę kibicował Bloodhoundowi.

Zdaniem ekspertów, samochód jest w stanie osiągnąć prędkość ponad 1 600 kilometrów na godzinę. Każdy, kto będzie chciał tego dokonać, musi wyłożyć za maszynę ok. 11 milionów dolarów.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)