Odpowiadają Ukraińcom. Będą nimi walczyć z F‑16
Rosyjska Zjednoczona Korporacja Lotnicza (UAC) ogłosiła, że do armii Federacji Rosyjskiej dostarczono nowe myśliwce Su-30SM2. Maszyny przeszły wszystkie niezbędne testy lądowe oraz powietrzne i są już gotowe do walk w wyznaczonych dla siebie jednostkach. Rosjanie nie zdradzają jednak, jak wiele samolotów obejmuje ostatnia dostawa.
12.08.2024 | aktual.: 15.08.2024 15:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ukraińscy eksperci zwracali w ostatnim czasie uwagę, że Rosjanie produkują obecnie głównie samoloty Su-35 i Su-34. Mowa o maksymalnie 8-10 wyprodukowanych w ciągu roku maszyn tego typu. Pozostałe jednostki, w tym Su-30 i MiG-i-29, są z kolei remontowane i modernizowane. Nie oznacza to jednak, że ich produkcja została całkowicie wstrzymana, czego dowodem jest ogłoszona w ostatnim czasie dostawa Su-30SM2.
Dostawa nowych maszyn dla Rosji
Rosyjska korporacja nie ujawnia, ile myśliwców obejmuje najnowsza dostawa. W komunikacie opublikowanym na Telegramie widać natomiast przynajmniej dwa nowe samoloty na płycie lotniska. Brak konkretnych danych wynika z faktu, iż zamówienia wojskowe w Federacji Rosyjskiej mają tajny charakter. Wedle szacunków jednak od początku wojny w Ukrainie (2022 r.) do armii agresora dostarczono 20-30 egzemplarzy Su-30SM2.
"Zakup tych zaawansowanych myśliwców podkreśla zaangażowanie Rosji we wzmacnianie jej sił powietrznych i utrzymywanie silnej postawy obronnej" – czytamy na portalu Bulgarian Military. Dostawa wspomnianych samolotów zbiega się w czasie z pojawieniem się F-16 w Ukrainie, co może świadczyć o tym, iż Federacja Rosyjska zamierza tymi jednostkami odpowiedzieć na zagrożenie ze strony amerykańskich maszyn.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koncern odpowiedzialny za produkcję i modernizację Su-30SM2 wyjaśnia, że w nowych jednostkach "zwiększył się zasięg wykrywania i identyfikacji celów powietrznych". Wpływ na to ma mieć obecność ulepszonego zestawy wyposażenia pokładowego. W modernizacji nie zabrakło też "nowych, wysoce precyzyjnych środków rażenia, przeznaczonych do atakowania celów powietrznych, lądowych i morskich na dystansach kilkuset kilometrów" – podaje koncern w komunikacie.
Nowy wariant popularnych myśliwców
Przypomnijmy, że wersja oznaczona jako Su-30SM2 to obecnie najnowszy wariant tych myśliwców wielozadaniowych, których protoplasta, Su-30 (w nomenklaturze NATO Flanker-C), pochodzi z początków lat 90. ubiegłego wieku. Za napęd tych maszyn odpowiadają dwa silniki AŁ-41F-1C, które rozpędzają konstrukcję do prędkości ponad 2100 km/h. Maksymalna wysokość, na której może poruszać się Su-30SM2, to z kolei 17,5 km, zaś jego zasięg sięga 3 tys. km.
W nowym wariancie dostarczonym w ostatnich dniach Federacji Rosyjskiej znajduje się unowocześniona awionika, w tym ulepszona pokładowa stacja radiolokacyjna z aktywnym fazowanym szykiem antenowym. Nie brakuje też nowego systemu radionawigacyjnego i łączności, który jest kompatybilny również z nowoczesnymi myśliwcami Su-57S.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski