ODF czy OOXML?

22.12.2007 09:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Stan Nowy Jork wkrótce zdecyduje, czy stanowe instytucje będą wykorzystywały format ODF, czy OOXML. 28 grudnia zakończy się okres publicznej debaty nad tymi formatami - po tej dacie urzędnicy zapoznają się ze wszystkimi opiniami i podejmą decyzję.

Zbieranie opinii rozpoczęło się w sierpniu, gdy stanowe władze ustawodawcze nakazały urzędom poznanie opinii mieszkańców. Te umieściły w Sieci wskazówki, którymi należy kierować się przy wyborze pomiędzy formatami. Po zapoznaniu się z nimi, obywatele mieli zdecydować, jaki format powinien być używany przez stan, w którym mieszkają. Opinie wraz z uzasadnieniem powinny być wysyłane na podany adres e-mail.

Nowy Jork jest pierwszym, ale nie jedynym stanem, który zastanawia się nad wyborem formatu. W najbliższym czasie decyzję podejmą też Massachusetts, Minnesota i Teksas. W przyszłym roku należy spodziewać się całego szeregu konsultacji i decyzji dotyczących zastosowania konkurujących formatów.

Przypomnijmy, że ISO nie uznało OOXML za standard. Od tej decyzji Microsoftowi przysługuje odwołanie. Koncern do lutego ma czas na wprowadzenie sugerowanych poprawek i ponowne przedstawienie OOXML do zatwierdzenia. Jeśli format ten ponownie zostanie odrzucony, to decyzja taka zamknie przed nim tzw. "szybką ścieżkę" legislacyjną i prace nad uznaniem OOXML za standard międzynarodowy potoczą się zwykłym torem.

ODF posiada statut standardu międzynarodowego, jednak niedawno grupa OpenDocument Foudation, która powstała specjalnie po to, by to promować, wycofała swoje poparcie dla niego. ODF jest jednak wciąż wspierany przez takich gigantów jak IBM, Sun i Google.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)